Përse fëmijët duhet të mbajnë syze mbrojtëse në plazh?

Syte e femijeve jane shume delikate dhe per kete aryse me te ndjeshem ndaj diellit. Kur shkoni ne plazh, vendosini gjithmone syze.
0 0

Mbroni sytë nga dielli

Fëmijët kanë sy shumë delikatë dhe prandaj kanë nevojë për mbrojtje adekuate si në dimër ashtu edhe gjatë muajve të verës. Shumë prindër e nënvlerësojnë këtë çështje, në mungesë të problemeve dhe patologjive të veçanta që pediatri mund të gjejë në moshë të hershme. Pyetja më e zakonshme që bëjnë prindërit dhe gjyshërit është: “A është e vërtetë që fëmijët duhet të vënë syze dielli në det?” Këtu është një udhëzues i shkurtër për t’u informuar më mirë për këtë temë.

A janë sytë e fëmijëve si sytë e të rriturve?

Jo. Fëmijët janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj dritës. Kjo është e vërtetë, jo vetëm në det në ditët me diell, por edhe në ditët me re. Organizmi i tyre është ende në zhvillim dhe për këtë arsye ende nuk është pjekur në pikën e duhur. Indet e syve të fëmijëve u mundësojnë depërtimin më të madh të rrezeve ultravjollcë sesa të rriturit. Pasoja e kësaj, edhe nëse nuk është e dukshme menjëherë, është shfaqja e shqetësimeve vizuale në moshën e rritur ose gjatë adoleshencës. Disa patologji mund të paraqesin gjithashtu dëme të pakthyeshme dhe për këtë arsye, pediatrit dhe specialistët e sektorit rekomandojnë përdorimin e syzeve me lente mbrojtëse të çertifikuara.

Rëndësia e ekspozimit të fëmijëve në diell

Nga kjo premisë mund të mendohet se është më mirë të mbash fëmijët në hije. Sidoqoftë, përfitimet e dritës së diellit tek fëmijët janë me të vërtetë të mëdha, ndërkohë që rrezet e diellit ndihmojnë në zhvillimin trupor, duke nxitur rritjen e kockave dhe kundërsulmimin e rakitizmit. Përveç kësaj, të sapolindurit gjithashtu duhet të mbahen jashtë në ajër në mënyrë që të prodhojnë vitaminë D, e cila është esenciale për trupin e të rriturve dhe fëmijëve. Përkundër kësaj, sa për trupin dhe fytyrën, përdoret mbrojtja nga dielli me një SPF të lartë (faktori i mbrojtjes së diellit), në të njëjtën mënyrë fëmijët duhet të veshin syze dielli në plazh dhe në male.

Fëmijët duhet të veshin syze dielli sepse rreziqet e mbingarkesës ndaj rrezeve të diellit ekzistojnë dhe janë gjithnjë e më të përhapura. Së pari, vlerësohet se shumica e ekspozimit UV ndodh brenda moshës 18 vjeçare. Një nga problemet kryesore që lind si shkak i mungesës së mbrojtjes nga rrezet e diellit është katarakti, që është rezultat i dëmit të pësuar para moshës 30 vjeçare. Përveç kësaj, dëmtimi i dukshëm mund të vihet re menjëherë, me sy të kuq që djegin dhe konjuktivit.

Lexo edhe: Si të kujdesemi për fëmijët gjatë kohës së plazhit?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X