Personat me diabet nuk janë më të rrezikuar të preken nga koronavirusi

0 0

Një hulumtim i studiuesve nga Universiteti i Padovës kërkon të sqarojë marrëdhëniet midis diabetit dhe koronavirusit, duke hedhur poshtë besimet e gabuara dhe duke i vendosur theksin vëmendjes reale që duhet t’i kushtohet parandalimit dhe ecurinë e sëmundjes: personat që kanë diabet nuk sëmuren më lehtë, por ecuria mund të jetë më e ndërlikuar.

Dy aspekte që duhen sqaruar

Hulumtimi, i kryer duke ndërthurur rezultatet e dymbëdhjetë studimeve kineze dhe disa të dhënave paraprake italiane, ka treguar se ata që jetojnë me diabet nuk rrezikojnë më shumë nga marrja e koronavirusit se sa pjesa tjetër e popullsisë. Nga ana tjetër, megjithatë, kur sëmureni dhe keni diabet, mundësia e komplikimeve rritet.

Rreziku për t’u sëmurur nuk rritet

Rezultatet e studimit lënë pak dyshime në lidhje me incidencën reale të diabetit dhe koronavirusit. Në fillim, ekspertët përsërisin, diabetikët nuk sëmuren më lehtë. Duke marrë parasysh të dhënat kineze dhe italiane, përqindja e diabetikëve të zbuluar nga numri i përgjithshëm i të infektuarve ishte, në të vërtetë, në përputhje me incidencën e diabetikëve në popullsinë e përgjithshme. Prandaj, diabeti nuk duket se rrit rrezikun e marrjes së infeksionit Covid-19.

Por prognoza është e ndërlikuar

Aspekti i dytë i ekzaminuar nga ekipi i drejtuar nga profesorët Gian Paolo Fadini dhe Angelo Avogaro, në bashkëpunim me mjekët Mario Luca Morieri dhe Enrico Longato, vlerëson rrjedhën e koronavirusit tek pacientët diabetikë. Duke u nisur nga supozimi se diabetikët normalisht kanë një rrezik më të lartë për të përjetuar komplikime nga ndonjë sëmundje ose infeksion, të dhënat për Covid-19 nuk bëjnë përjashtim. Është e qartë që në rast të infeksionit të koronavirusit, të pasurit diabet me siguri nuk lehtëson rrjedhën e sëmundjes. Varet nga mjekët që të kushtojnë më shumë vëmendje dhe të monitorojnë më mirë rrjedhën e infeksionit.

Parandalimi themelor

Deri më tani, është e pamundur të përcaktohet roli i vërtetë i diabetit gjatë infeksionit të koronavirusit dhe cilat mekanizma mund të përfshihen. Sidoqoftë, rëndësia e parandalimit duhet të mbahet mend gjithmonë. Qëndrimi në shtëpi, veshja e maskës, larja e duarve shpesh dhe respektimi i distancës sociale janë thelbësore për të shmangur ngjitjen.

Studiuesit tregojnë se ndërlikimet më të mëdha pas infeksionit të koronavirusit janë gjetur te njerëzit e moshuar dhe me sëmundje të tjera.

Lexo edhe: 5 simptoma të çuditshme që mund të jenë shenja të hershme të diabetit

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mëlçia e dhjamosur tek fëmijët,...

Dietë jo e duhur, e pasur me yndyrna dhe sheqerna të thjeshta, mënyra e jetesës vetëm ulur, por jo vetëm: shfaqja e mëlçisë yndyrore tek fëmijët lidhet gjithashtu me një...

Sëmundjet e mishrave të dhëmbëve...

Periodontiti është një sëmundje shumë e zakonshme e mishrave të dhëmbëve dhe është zbuluar se mund të promovojë një kancer veçanërisht agresiv të gojës (karcinoma me qelizë skuamoze orale, që...

Covid 19 pasoja edhe në...

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për...

Si e neutralizojnë fëmijët Covid...

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X