Pasojat e Covid 19, shtohen rastet e problemeve mendore edhe mes fëmijëve

0 0

Problemet e ndryshme të lidhura me pandeminë Covid-19 përfshijnë gjithashtu rritjen e rasteve të çrregullimeve mendore në të gjitha grupmoshat. Sidoqoftë, ekspertët janë veçanërisht të shqetësuar për trendin rritës në të dhënat e fëmijëve dhe të rinjve. Në fakt, në tre vitet e fundit, përqindja e rrezikut tek fëmijët dhe të rinjtë tashmë kishte një rritje të konsiderueshme.

Kjo u zbulua nga raporti “Shëndeti mendor i fëmijëve dhe të rinjve në Angli” botuar nga NHS Digital dhe hartuar nga universitetet e Cambridge dhe Exeter në bashkëpunim me Byronë Kombëtare të Statistikave dhe Qendrën Kombëtare të Kërkimeve Sociale. Hartuar në mes të pandemisë, studimi shqyrtoi efektet e Covid-19 në përqindjet e rrezikut në lidhje me çrregullimet mendore në pjesët e reja të popullsisë. Studiuesit ekzaminuan intervistat e dhëna në 2017 dhe 2020 nga mbi 3.500 fëmijë dhe të rinj mes moshave 5 dhe 22 vjeçare.

Të dhëna shqetësuese

Duke filluar nga të dhënat e vitit 2017 (11.4% për djemtë dhe 10.3% për vajzat), përqindjet e vitit 2020 në lidhje me intervalin 5-16 vjeç u rritën përkatësisht në 16.7% dhe 15.5%. Një e dhënë alarmante prej + 5.3% për djemtë dhe + 4.9% për vajzat. Perspektiva ndryshon me rritjen e moshës. Në fakt, midis moshës 17 dhe 22 vjeç, rreziku i çrregullimeve mendore prek më shumë se një në katër vajza (27.2%), por pak më shumë se një e dhjetën e djemve (13.3%).

Siç u tha nga profesori Tamsin Ford i Departamentit të Psikiatrisë në Universitetin e Kembrixhit, është e qartë se problemet e shëndetit mendor prekin fëmijët sot më shumë sesa në 2017, veçanërisht ata që vuajtën më shumë nga karnatinimi. Të dhënat në lidhje me vajzat e reja janë shqetësimi më i madh, veçanërisht kur krahasohen me ato të regjistruara para-pandemisë.

Efektet e karantinës

Mbyllja e diktuar nga Covid-19 rëndon shumë tek fëmijët me rrezikun më të lartë të çrregullimeve mendore. Për ta, në fakt, cilësia e jetës është përkeqësuar jashtëzakonisht shumë. Përqindjet flasin vetë. Për të ndjerë peshën e izolimit, 54.1% të moshave 11-16 dhe 59% të moshave 17-22 në rrezik.

Familja dhe ekonomia, bashkë-faktorë të rëndësishëm

Raporti gjithashtu theksoi se deri në 63.8% të vajzave 11-16 vjeçare me një çrregullim të mundshëm mendor kishin parë një diskutim midis të rriturve në familje. Përqindja bie në 46.8% në vajzat që nuk ka të ngjarë të kenë çrregullime mendore. 10.1% e fëmijëve thonë se shpesh (ose gjithmonë) ndihen vetëm. Gjithashtu në këtë rast, janë vajzat ato që vuajnë më shumë nga efektet e pandemisë (13.8%), ndërsa djemtë janë 6.5%.

Në të gjithë këta faktorë, aspektet ekonomike nuk mund të anashkalohen. Fëmijët midis moshës 5 dhe 16 vjeç me çrregullime të mundshme mendore janë në të vërtetë më shumë se dyfish (16.3%) që kanë të ngjarë të jetojnë në një familje në vështirësi financiare, krahasuar me 6.4% fëmijë me rrezik të ulët.

Një zile e rëndësishme alarmi vjen nga një zvogëlim i orëve të gjumit, i cili prek 58.9% të intervalit moshor 5-22 me një çrregullim të mundshëm mendor.

 Covid 19 ndikim edhe në depresionin e të rriturve

Disa studime tregojnë se si, edhe për të rriturit, përqindjet e rrezikut të përjetimit të problemeve të depresionit kanë përjetuar një rritje për shkak të Covid-19.

Lexo edhe: Fëmijës sim të vetëm, gjatë qëndrimit në karantinë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Sa fëmijë ke?” Si i...

"A ke fëmijë?"- më pyeti estetistja e thonjve. "Po", - u përgjigja me hezitim, duke ditur pyetjen e tmerrshme që do të vinte më pas. "Sa ke?" "Tre" iu përgjigja,...

Si ta rrisim cilësinë e...

Në këtë artikull do të lexoni 7 zakonet e para të përditshme të cilat mund ta ndryshojnë cilësinë e jetës suaj! (Vazhdimi do të jetë në artikujt në vijim)  ...

Si të duash e të...

Pavarësisht rrethanave si ndodh, moshës, kohëzgjatjes së çiftit, në marrëdhënie martesore apo qoftë dhe vetëm lidhje dashurie, tradhtia është një ngjarje që lë gjurmë në jetën e atij që e...

Si kanë ndryshuar orët e...

Orët mesatare të punës së grave në Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë një rënie shumë më të vogël gjatë pandemisë sesa burrat, sipas Fondacionit të Rezolucionit. Duke sfiduar parashikimet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X