Pas lindjes se femijes nuk do te thote te heqesh dore nga miqte e vjeter…

0 0

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...
Sipas “The guardian”, miqtë e prindërve të rinj duhet të gjenden shumë pranë tyre gjatë dhe pas shtatzanisë. Jo më kot sipas tyre ata duhet të jenë të pranishëm edhe në kursin parapërgatitor që zhvillohet gjatë 9 muajve të shtatzanisë. The guardian shpreh gjithashtu edhe rëndësinë e mundësimit të një aplikacioni në celularin e nënës së re apo gruas shtatzanë, i cili
“kap” nënat e tjera që në atë moment janë duke përjetuar një natë pa gjumë si pasojë e të qarave të fëmijës apo shqetësimeve të shtatzanisë.
Përse shpesh miqtë largohen?
Zakonisht ndodh që gjatë apo pas shtatzanisë miqtë largohen nga nëna apo babai duke qënë se interesat e tyre tashmë nuk janë të njëjta, se çifti i prindërve nuk ka më kohë në dispozicion të takohet me ta në lokalet e qytetit sa herë kanë dëshirë. Por, miqtë duhet të dinë se prania e tyre është shumë e rëndësishme. Se në të vërtetë ata nuk duhet të çuditen në lidhje me gishtat e vegjël të bebit 1 muajsh që ndodhet në krahët e nënës, por të fokusohen në rëndësia e komunikimit me nënën e re. Ajo duhet të ndiejë se edhe pse jeta e saj tashmë është e rrethuar nga bebelinat dhe thithi i gjirit në gojën e vogël të bebes, jeton dhe ka nevojë për miqtë e saj. Nëse ti je mikja e dikujt që sapo është bërë nënë, duhet t’i japësh mbështetjen tëndë, të bisesosh me të qoftë edhe për ta pyetur nëse mendon se jeta seksuale e saj do të jetë si më parë. Ti ndoshta nuk je e vetëdijshme që një 1 orë bisedë në ditë me ty do ta bëjë nënën të mbajë larg apo luftojë edhe depresionin pas lindjes. Por sipas “The guardian” aplikacioni gjurmues ngelet shumë i rëndësishëm për jetën e nënës pas lindjes.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X