Pandemia Covid-19 rrit konsumin e pijeve alkoolike

0 0

Izolimi social, zhvendosja e punës së zyrës në shtëpi, pranë një kompjuteri dhe mësimi në distancë që kanë karakterizuar jetën e përditshme në shumë raste për një vit kanë çuar në një rritje të konsumit të pijeve alkoolike. Kjo çështje është trajtuar edhe në dokumentin “Epidemiologjia dhe monitorimi i lidhur me alkoolin në Itali dhe në rajone – Raporti 2020” i Institutit të Lartë të Shëndetit.

Një dukuri alarmante

Disa sondazhe të raportuara nga studime sektoriale, thuhet në dokument, raportojnë se të dhënat nga shitësit e mëdhenj nënvizuan një fazë fillestare të grumbullimit të pijeve alkoolike duke filluar nga bllokimi kombëtar në tremujorin e dytë të vitit të kaluar dhe regjistroi një rritje të fortë të dërgesave në shtëpi dhe shitjet në internet. Këto të fundit, në veçanti, pësuan një rritje prej 568% (tregtia elektronike e kantinave u rrit me 425% dhe faqet e tregtisë elektronike të sektorit me 143%).

Studimi i të dhënave të para të marra nga intervistat e kryera në periudhën e pas karantinimit specifikon se krahasuar me 42% të të intervistuarve që deklarojnë se pinë më shumë që nga fillimi i karantinës dhe 40% që thonë se kanë nuk kanë ndryshuar frekuencën e konsumit, vetëm 18% pinë më pak sesa në kohën para-pandemisë.

Ata që janë duke punuar në shtëpi kanë shtuar konsumin e alkoolit në drekë (inekzistent në vendin e punës), duke dyfishuar (të paktën) konsumin e zakonshëm. Tashmë, pijet konsumohen në takime virtuale me miqtë përmes telefonatave me video.

Lexo edhe: Alkooli zvogëlon testikujt, për pasojë dëmton pjellorinë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Sa fëmijë ke?” Si i...

"A ke fëmijë?"- më pyeti estetistja e thonjve. "Po", - u përgjigja me hezitim, duke ditur pyetjen e tmerrshme që do të vinte më pas. "Sa ke?" "Tre" iu përgjigja,...

Si ta rrisim cilësinë e...

Në këtë artikull do të lexoni 7 zakonet e para të përditshme të cilat mund ta ndryshojnë cilësinë e jetës suaj! (Vazhdimi do të jetë në artikujt në vijim)  ...

Si të duash e të...

Pavarësisht rrethanave si ndodh, moshës, kohëzgjatjes së çiftit, në marrëdhënie martesore apo qoftë dhe vetëm lidhje dashurie, tradhtia është një ngjarje që lë gjurmë në jetën e atij që e...

Si kanë ndryshuar orët e...

Orët mesatare të punës së grave në Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë një rënie shumë më të vogël gjatë pandemisë sesa burrat, sipas Fondacionit të Rezolucionit. Duke sfiduar parashikimet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X