Pandemia Covid-19 rrit konsumin e pijeve alkoolike

0 0

Izolimi social, zhvendosja e punës së zyrës në shtëpi, pranë një kompjuteri dhe mësimi në distancë që kanë karakterizuar jetën e përditshme në shumë raste për një vit kanë çuar në një rritje të konsumit të pijeve alkoolike. Kjo çështje është trajtuar edhe në dokumentin “Epidemiologjia dhe monitorimi i lidhur me alkoolin në Itali dhe në rajone – Raporti 2020” i Institutit të Lartë të Shëndetit.

Një dukuri alarmante

Disa sondazhe të raportuara nga studime sektoriale, thuhet në dokument, raportojnë se të dhënat nga shitësit e mëdhenj nënvizuan një fazë fillestare të grumbullimit të pijeve alkoolike duke filluar nga bllokimi kombëtar në tremujorin e dytë të vitit të kaluar dhe regjistroi një rritje të fortë të dërgesave në shtëpi dhe shitjet në internet. Këto të fundit, në veçanti, pësuan një rritje prej 568% (tregtia elektronike e kantinave u rrit me 425% dhe faqet e tregtisë elektronike të sektorit me 143%).

Studimi i të dhënave të para të marra nga intervistat e kryera në periudhën e pas karantinimit specifikon se krahasuar me 42% të të intervistuarve që deklarojnë se pinë më shumë që nga fillimi i karantinës dhe 40% që thonë se kanë nuk kanë ndryshuar frekuencën e konsumit, vetëm 18% pinë më pak sesa në kohën para-pandemisë.

Ata që janë duke punuar në shtëpi kanë shtuar konsumin e alkoolit në drekë (inekzistent në vendin e punës), duke dyfishuar (të paktën) konsumin e zakonshëm. Tashmë, pijet konsumohen në takime virtuale me miqtë përmes telefonatave me video.

Lexo edhe: Alkooli zvogëlon testikujt, për pasojë dëmton pjellorinë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X