Alkooli zvogëlon testikujt, për pasojë dëmton pjellorinë

0 1

Konsumi i alkoolit është një problem gjithnjë e më i zakonshëm tek të rinjtë. Fatkeqësisht me pasoja të rënda. Pirja shumë në një kohë të shkurtër, në fakt, rrezikon shëndetin fizik dhe mendor të fëmijëve. Organet gjenitale gjithashtu mund të rrezikohen. Sipas një studimi të ri, në fakt, pirja e tepruar, pra abuzimi i alkoolit në një periudhë të kufizuar kohore, mund të rrezikojë zhvillimin e testikujve dhe kështu të ndërhyjë në jetën seksuale dhe pjellorinë.

Studimi italian mbi pjellorinë dhe pirjen e tepërt

Studimi që zbuloi lidhjen midis konsumit në sasi të madhe të alkoolit dhe zvogëlimit të madhësisë së testikujve tek djemtë u krye nga një grup studiuesish italianë dhe u botua në revistën shkencore Andrology. Autorët konsideruan informacionin e mbledhur gjatë sondazhit Amico-Andrologo, një program i përhershëm kombëtar i mbikëqyrjes i kryer nga Shoqëria Italiane e Andrologjisë dhe Mjekësisë Seksuale (Siams), e koordinuar nga Universiteti Sapienza i Romës dhe i mbështetur nga Ministria e Shëndetësisë.

Në përgjithësi, studiuesit ekzaminuan të dhënat e mbi 10 mijë të rinjve, nga mosha 18 deri në 19 vjeç, të mbledhura përmes 10,124 intervistave të strukturuara me nxënës të shkollave të mesme të vitit të kaluar dhe 3.816 ekzaminime mjekësore.

Ata që pinë shumë brenda një kohe të shkurtër kanë testikuj më të vegjël

Duke analizuar të dhënat, ekspertët zbuluan se djemtë që dikur pinin kishin testikuj më të vegjël sesa bashkëmoshatarët e tyre që nuk e kishin këtë zakon. Në detaje, doli që 11.6% e studentëve kishin një diagnozë të çrregullimeve andrologjike dhe për këtë arsye ishin trajtuar: 27% për varikocele, 14% për një ulje të vëllimit të testikujve, 7% për fimozë 5% për ejakulim të parakohshëm dhe 4.7% për infeksione seksualisht të transmetueshme. Me pak fjalë, pirja e tepërt shoqërohej me një ulje të vëllimit të testikujve me pasoja të mundshme mbi pjellorinë.

Autorët zbuluan gjithashtu se 60% e djemve kishin një jetë aktive seksuale dhe nga këta 48% nuk përdorin mbrojtje gjatë marrëdhënieve seksuale. Më në fund, ata panë që 16.6% e studentëve ishin mbipeshë, 3% ishin nënpeshë.

Shëndeti riprodhues mund të rrezikohet

Studiuesit arritën në përfundimin se fenomeni i pirjes së tepërt gjithashtu ka një ndikim negativ në shëndetin seksual. “Madhësia e testikujve është një indeks i shëndetit riprodhues te njerëzit dhe një ulje mund të lidhet me një aftësi të zvogëluar për të prodhuar spermë. Prandaj në adoleshencë, vëmendje më e madhe është e nevojshme për parandalimin e problemeve”, shpjegoi autori i parë i studimit, Daniele Gianfrilli, një studiues në Shkollën e Endokrinologjisë të Universitetit Sapienza të Romës.

Pijet alkoolike janë gjithnjë e më popullore edhe tek fëmijët e vegjël. Rreziqet janë shumë të mëdha, si fizikisht ashtu edhe mendërisht. Në rastet më serioze, shfaqet koma.

Lexo edhe: Sindroma e alkoolit të fetusit, e zbulon testi i ri  1. Alkooli zvogëlon testikujt, për pasojë dëmton pjellorinë – Gazeta Shëndeti

    […] post Alkooli zvogëlon testikujt, për pasojë dëmton pjellorinë appeared first on […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sëmundja e lëkurës që dëmton...

E gjitha fillon në fëmijërinë e hershme kur dermatiti atopik, shkaku kryesor i inflamacionit të lëkurës, prek rreth 15-20% të fëmijëve. Manifestimet e tij janë të njohura: copëza të lëkurës...

Të menduarit pozitivisht përshpejton shërimin...

Të qenit optimist na ndihmon për të na mbajtur të shëndetshëm dhe gjithashtu në rast sëmundjesh, siç janë trauma ose goditja në tru, optimizmi promovon shërimin. Hulumtimet nga Qendra e...

Zbulohet një tjetër faktor që...

Periodikisht, mjekët dhe studiuesit bëjnë hapa të vegjël përpara në luftën kundër kancerit të gjirit. Një nga zbulimet e fundit ka të bëjë me rolin e mundshëm të molekulës IGF-1...

Për herë të parë “Brenda...

Mbrëmjen e djeshme, në emisionin Top Story është transmetuar një dokumentar me natyrë jo vetëm informues, por me një ngarkesë emocionale të jashtëzakonshme. "Brenda Covidit", titullohej emisioni që paraqiste pamje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X