Një video në celular do të mjaftojë për të matur tensionin e gjakut

fundit që do të ishte në gjendje të zbulojë vlerat e tij përmes një filmimi.
0 0

Në të ardhmen, për të matur presionin e gjakut, do të mjaftojë një video-selfie 30 sekondëshe e fytyrës: gjithçka falë një programi të gjeneratës së

Një mjet inovativ

Kjo doli nga një hulumtim i Universitetit të Torontos i botuar edhe në revistën Circulation: Cardiovaskular Imaging. Gjatë studimit u ekzaminuan 1,328 persona, me një çehre të zbehtë dhe të errët, presioni i gjakut i të cilëve u mat me një filmim të fytyrës prej rreth 2 minutash të bëra me një telefon celular, por studiuesit janë të bindur se një video 30 sekonda do të jetë e mjaftueshme në të ardhmen. Softueri i teknologjisë së lartë “lexon” ndryshimet në rrjedhën e gjakut të fytyrës dhe i përkthen ato në informacione të lidhura me vlerat e presionit.

Besueshmëri pothuajse totale

Studiuesit kanë “vendosur” programin kompjuterik, duke krahasuar rezultatet me matës normalë të presionit të gjakut, duke arritur një saktësi prej 95-96%. Nëse efektiviteti i tij do të funskionojë në një numër më të lartë njerëzish, ai mund të përdoret si një matës i tensionit të gjakut, duke ndihmuar në luftimin e hipertensionit, i cili shpesh përfaqëson një nga faktorët kryesorë të rreziqeve kardiovaskulare.

A e dini se?

Për të ulur presionin e gjakut është e rëndësishme të zvogëloni konsumin e kripës, të praktikoni sporte dhe nëse është e nevojshme, të merrni ilaçet e përshkruara nga mjeku.

Lexo edhe: Gjumi gjatë ditës ul tensionin e gjakut


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X