Gjumi gjatë ditës ul tensionin e gjakut

Nëse flemë gjumë gjatë ditës, jo vetëm do kemi mundësi të shlodhemi, por gjithashtu do të kemi përfitime në shëndet, si ulja e tensionit të gjakut.
0 0

Marrja e një sy gjumi është shpesh luks për disa. Sidoqoftë, kur të keni mundësi, do të ishte një ide e mirë të pushoni sytë dhe t’i jepni trupit tuaj një relaksim të shkurtër. Konfirmimi i përfitimeve të gjumit gjatë ditës vjen nga një studim i kryer nga studiuesit e Spitalit të Përgjithshëm Asklepieion në Voula, Greqi.

Studimi i 200 njerëzve

Sipas Manolis Kallistratos, autori i parë i hulumtimit, veprimi i gjumit të ditës në organizmin tonë është i krahasueshëm me zvogëlimin e kripës dhe alkoolit nga dieta dhe madje deri te marrja e ilaçit antihipertensiv me doza të ulëta. Studimi përfshinte mbi dyqind njerëz me probleme të hipertensionit, të cilët u monitoruan nën presion falë përdorimit të një pajisjeje portative aktive gjatë gjithë kohës.

3 deri në 5 milimetra zhivë më pak

Duke krahasuar vlerat mesatare të presionit të përditshëm të atyre që e lejonin veten të pushonin pasdite me ato të atyre që nuk mundeshin, studiuesit theksuan një ndryshim të rëndësishëm. Në fakt, ata që u çlodhën kishin mesatarisht një presion maksimal prej 5 milimetra mërkur më të ulët. Për më tepër, për çdo orë pushimi shtesë, vlera u reduktua më tej me tre njësi.Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur normalizohet ritmi i gjumit...

Një studim finlandez ka identifikuar "vlerat e pragut" të modeleve normale të gjumit të fëmijëve. Sa kohë mund t’i duhet një fëmije për të fjetur dhe sa herë në natë...

Sheqeri nxit pagjumësinë, ja arsyet...

Dozat e tepërta të sheqerit mbingarkojnë trupin dhe pengojnë gjumin. Ato gjithashtu ju inkurajojnë të hani më shumë, duke nxitur më tej pagjumësinë. Jo të gjithë kanë frikë prej tij,...

Ushqimet që përmirësojnë gjumin e...

Shumë fëmijë vuajnë nga shqetësimet e gjumit. Këtu janë sugjerimet e pediatërve për një dietë të duhur që promovon jetesë të shëndetshme të fëmijëve dhe cilësi më të mirë të...

Aktorja tregon pse i “detyron”...

Kur bëhet fjalë për motrat dhe vëllezërit, prindërit dhe kujdestarët ka të ngjarë që gjithmonë përpiqen të rrisin dhe ushqejnë lidhjet e tyre, përfshirë aktoren dhe njëkohësisht nënën e dy...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X