loading

Pagjumësia, si ndikon te zemra dhe tensioni i gjakut

0 0

Cilësia e gjumit ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në shëndetin e zemrës. Jo vetëm privimi kronik i gjumit shumë i dëmshëm për sistemin kardiovaskular, por edhe çrregullimet e vogla të gjumit që dëmtojnë pjesën tjetër të natës mund të rrisin presionin e gjakut, veçanërisht te gratë.

Konfirmimi i lidhjes midis pagjumësisë dhe presionit të lartë të gjakut te femrat është një studim i Universitetit Columbia të Irving Medical Center, botuar në Journal of the American Heart Association. Sipas studiuesve, në fakt, pagjumësia kronike është një sëmundje e dukshme femërore, me një shans dyfish më të lartë në krahasim me meshkujt.

Në hulumtim u përfshinë 323 gra të shëndetshme, në të cilat u monitoruan vlerat e presionit të gjakut dhe zakonet e gjumit. Duket se shqetësimet e buta të gjumit, të tilla si vështirësia për t’i zënë gjumi, u shfaqën tre herë më shumë se çrregullime të tjera të rënda të gjumit, siç është apnea e gjumit.

Gabimi i një proteine

Ndërsa Brooke Aggarëal, koordinatore e studimit, tha, “rezultatet sugjerojnë se çrregullimet e lehta të gjumit mund të shkaktojnë inflamacionin e indit të enëve të gjakut, edhe nëse kohëzgjatja e gjumit është e mirë” (7-9 orë).

Ta dini!

Pagjumësia kronike mund të ketë pasoja të rënda edhe në jetën seksuale dhe në lumturinë në çift.

Lexo edhe: Vuani nga pagjumesia? Lehtesoni simptomat duke…

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Helmimi i klorit, fëmijët përfundojnë...

Pushimiet e një familjeje morë një kthesë të frikshme për keq, dhe kulmi arriti kur u drejtuan me urgjencë në spital. Nëna e tre fëmijëve, Kathy Hartman ka rrëfyer ngjarjen,...

Vitamina B: A duhet t’ju...

Është mbi të gjitha vitamina B që favorizon zhvillimin e plotë të organizmit: ushqyes që trupi i njeriut nuk është në gjendje ta sintetizojë në mënyrë autonome dhe që duhet...

A është mirë të stërviteni...

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini alkool? Gjëja e parë është se kur pini alkool, ju po nisni një sërë ndryshimesh fiziologjike. Pasi të kapërceni alkoolin, ai shkon në...

Përllogaritja e periudhës së lindjes,...

Llogaritja e kohës është gjithçka. Dhe kur është fjala për ardhjen në jetë të foshnjave, gratë në SHBA po mendojnë shumë mirë për këto llogaritje. Sipas hulumtimeve të reja lindjet...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X