Pagjumesia, ne rritje tek femijet dhe adoleshentet

0 0

Duket se kohët e fundit është rritur numri i fëmijëve që kanë shfaqur probleme me pagjumësinë, dhe kjo mund të bëhet lehtësisht e dallueshme nga irritimi që ata shfaqin, dehidratimi, si edhe mungesa e përqëndrimit. Ata i shfaqin këto probleme pikërisht për shkak se nuk plotësojnë orët e nevojshme të gjumit, duke bërë që të përjetojnë një sforcim të madh fizik dhe mendor.

Rastet janë gjithnjë në rritje

Ashtu si shpjegon edhe Alberto Villani, president i shoqatës së pediatrisë italiane, kohët e fundit është vënë re një rritje e intesitetit të problemit, i njohur kryesisht tek fëmijët dhe adoleshentët. Ata shfaqin vështirësi në të fjeturin në darkë, zgjime të shpeshta gjatë natës, si edhe zgjime shumë herët në mëngjes.

Ndikimi i tabletëve dhe smartphonevë

Një ndër faktorët që ndikon në mënyrë direkte në këtë dukuri është përdorimi i pajisjeve elektronike, të cilat duket se janë gjithnjë e më shumë të pranishme në jetën e fëmijës dhe adoleshentit. Përdorimi i tyre ul ndjeshëm nivelin e melatoninës, substancës përgjegjëse për rregullimin e cikleve gjumë-zgjim, duke bërë që edhe cilësia e gjumit të bjerë.

Në shtrat jo më vonë se ora 9!

Deri në moshën 12 vjeçare fëmija duhet të shkojë në shtrat nga ora 19:00-20:00 dhe kufiri maksimal do të konsiderohet ora 21:00. Ata kanë nevojë për të paktën 10 orë gjumë. Është përgjegjësia e prindit t’i japë fëmijës një edukatë të mirë edhe në lidhje me gjumin.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X