Një truk i thjeshtë që do t’ju ndihmojë të ulni presionin e gjakut në vetëm një minutë

0 1

Presioni i lartë i gjakut është diçka nga e cila nuk duhet të vuani gjatë kur nuk keni ilaçet në dispozicion, dhe me ndihmën e një stilolapsi mund të përdorni një truk që do t’ju ndihmojë shumë.

Ju merrni rezultate pothuajse të menjëhershme që do t’ju japin kohë të mjaftueshme për të marrë ndihmë mjekësore nëse është e nevojshme.

Presioni i lartë i gjakut mund të mos jetë aq i lehtë për t’u kuptuar, madje disa njerëz as nuk janë të vetëdijshëm që e kanë këtë problem. Mjekët e quajnë atë një “vrasës i heshtur” sepse pasojat janë shumë serioze, por problemi zhvillohet ngadalë me kalimin e kohës, ndërsa simptomat janë të zakonshme në shumë sëmundje të tjera dhe është shumë e mundur që të mos e kuptoni.

Cilat janë simptomat më të zakonshme të presionit të lartë të gjakut:

Dhimbje koke. Fakti interesant është se njerëzit me hipertension kronik shpesh nuk përjetojnë dhimbje. Por goditjet e papritura rrisin presionin në kokë duke shkaktuar një dhimbje koke shumë të mprehtë, ndërsa mjekët e quajnë atë “një krizë hypertensive.”

Kapilarë gjaku të dukshëm në sy dhe probleme me shikimin. Ekspertët besojnë se presioni i lartë i gjakut mund të dëmtojë enët e gjakut në retinë, një shtresë e vogël në pjesën e prapme të syrit ku imazhet përqendrohen. Mund të shkaktojë gjakderdhje, e cila mund të vërehet si pika gjaku në sy dhe probleme të tjetra të shikimit

“Të rrahura” në veshë dhe në gjoks. Nëse keni rrahje në veshë dhe gjoks pas një stërvitje, kjo është shumë normale dhe do të kthehet në gjendjen e mëparshme sapo zemra të kthehet në punën e vetë të zakonshme. Megjithatë, nëse këto simptoma shfaqen papritur dhe për asnjë arsye të dukshme, ndoshta duhet ta bëni një vizitë.

Pasojat e hipertensionit të patrajtuar janë shumë serioze dhe mund të përfundojnë me  probleme si goditje në zemër apo në tru. Shumica e farmacive kanë pajisjet e duhura për të matur presionin e gjakut kështu që mund të shkoni dhe ta kontrolloni atje.

E rëndësishme është ta mbani nën monitorim presionin e gjakut.

Ka një pikë presioni që është shumë e lehtë për ta gjetur. Kjo pikë e është shumë e lehtë për t’u gjetur. Është e vendosur në majë të gishtit të mesit të të dyja duarve. Shtypni mbi të me një stilolaps dhe mbajeni për të paktën një minutë për të ulur presionin e gjakut dhe për t’u lehtësuar. Mbani mend se kjo nuk është një kurë për presionin e lartë të gjakut kronik, është më shumë një truk i ndihmës së shpejtë kur nuk keni ilaçe në dispozicion.

Një tjetër pikë presioni që mund të bëjë një ndryshim masiv në mirëqenien tuaj ndodhet në të dyja këmbët. Vendosni stilolapsin përgjatë vijës midis gishtit të madh dhe gishtit të dytë. Pika ndodhet pak para se gishti të arrijë kockën. Ushtroni presion për 3 sekonda, pastaj pushoni për 5 sekonda. Përsëriteni këtë për 2 minuta, pastaj bëni të njëjtën gjë në këmbën tjetër.

Lexo edhe: 30 Minuta ushtrime ne mengjes zevendesojne ilacet per uljen e presionit te gjakut


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X