Nëse merreni një orë me punët e shtëpisë çdo ditë ‘përgjysmoni rrezikun e një vdekje të hershme’

Ju mund të jeni joentuziastë ndaj bërjes së larjeve, pastrimit apo gatimit në shtëpi.
0 0

Por hulumtimet tani kanë sugjeruar se bërja e detyrave të shtëpive shtëpiake mund të zvogëlojë rrezikun tuaj për një vdekje të hershme.

Shkencëtarët zbuluan se vetëm pesë minuta aktivitet të moderuar çdo ditë përgjysmuan rrezikun e të rriturve gjatë gjashtë viteve të ardhshme.

Studiuesit në Norvegji thanë se fshirja e pluhurave ose kositja e lëndinës tek shtëpia mund të klasifikohen si aktivitet i moderuar, si dhe një shëtitje e shpejtë.

Por ekspertët gjetën gjithashtu se një orë aktivitet i lehtë – siç është pastrimi i enëve ose gatimi – zvogëluan shanset e një vdekjeje të hershme.

Sa më shumë ushtrim, aq më i ulët ishte rreziku. Dhe skuadra hulumtuese tani pretendon se çdo lloj aktiviteti fizik i ul rrezikun e vdekjes.

Studiuesit në Shkollën Norvegjeze të Shkencave të Sportit në Oslo shqyrtuan tetë studime ekzistuese që përfshinin 36,000 të rritur.

Të gjithë vullnetarët ishin të paktën 40 vjeç dhe të gjithë u ishte dhënë një pajisje për të ndjekur aktivitetin e tyre të përditshëm.

Pjesëmarrësit u ndanë në katër grupe, bazuar se sa aktiv ishin ata. Ata u gjurmuan për pothuajse gjashtë vjet, mesatarisht.

Pothuajse 6% e pjesëmarrësve (2,149) vdiqën gjatë studimit, botuar në British Medical Journal.

Studiuesit, të udhëhequr nga profesori Ulf Ekelund, zbuluan se çdo nivel i aktivitetit fizik ishte i lidhur me një rrezik më të ulët të vdekjes nga të gjitha shkaqet.

Studiuesit thanë: Këto zbulime vërtet forcojnë thënien “Të bësh diçka është më mirë sesa të bësh asgjë”.

Lexo edhe: Djemtë që rriten me nënat që punojnë, bëjnë dy herë më shumë punë shtëpie


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çfarë lavatriçe keni në shtëpi?...

Sipas ekspertëve, lavatriçet që kursejnë energji punojnë me temperatura shumë të ulëta duke krijuar mundësi më të mëdha që bakteret të mbijetojnë. Më së shumti lavatriçet e ditëve të sotme...

Hiqini rrobat sapo shkoni në...

Pjesa më e madhe e bëjnë këtë duke mbajtur veshur të njëjtat rroba që kishin gjatë gjithë ditës. Kjo është një sjellje e zakonshme por që absolutisht duhet shmangur pasi...

Incidentet që ndodhin në shtëpi,...

Qilimat, shkallët dhe oborret janë pengesa të vërteta për sigurinë e të gjithë familjes, dhe veçanërisht për të vegjlit, që ende mezi qëndrojnë në këmbët e tyre. Rreth 30% e...

Ushqyerja me familjen të bashkuar...

Ky në fakt është një zakon që i ndihmon adoleshentët të vlerësojnë trupin e tyre. Sot, ky moment karakteristik i jetës familjare harrohet, por duhet të rivlerësohet për shkak të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X