Incidentet që ndodhin në shtëpi, rrëzimet zënë vendin e parë

Në mesin e aksidenteve shtëpiake, më e shpeshta është rënia.
0 0

Qilimat, shkallët dhe oborret janë pengesa të vërteta për sigurinë e të gjithë familjes, dhe veçanërisht për të vegjlit, që ende mezi qëndrojnë në këmbët e tyre. Rreth 30% e rasteve bien nga një lartësi (shkallët, mobiliet, shtretërit), dhe 12% bien nga pengesat ose rrëshqitjet, për shembull në dush. Fëmijët së bashku me të moshuarit – janë ata që rrezikojnë më shumë nga aksidentet në shtëpi: vendi ku rrezikohet më shumë është kuzhina, por edhe rreziqet në banjë dhe ballkon apo kopsht nuk duhet të nënvlerësohen.

Këshillë praktike kundër rënies

Për të shmangur sa më shumë aksidentet shtëpiake dhe dëmtimet e ndryshme, këtu janë disa këshilla praktike, të diktuara nga përvoja, por asnjëherë të marra si të mirëqena:

– Qilima: sigurohuni që çdo qilim të puthitet mirë në dysheme, pa qoshe të ngritura ose rrathë të mbështjellë. Si? Zgjidhni materiale me bazë të gomuar.

– Korridorët: veçanërisht gjatë natës, gjithmonë lini një dritë të vogël të ndezur. Dhe kini kujdes për objektet e lëna në tokë, për shembull lodrat e fëmijëve. Nuk është e pazakontë që të rrëshqisni në një nga makinat e vogla të fëmijës në mes të natës dhe të thyeni ndonjë këmbë.

– Shkallët: gjithmonë kontrolloni sigurinë e parmakëve, pllakat që nuk rrëshqasin, ndriçoni gjithmonë zonën

– Dyshemetë: sigurohuni që ato janë gjithmonë të thata dhe… Kujdes nga dylli!

– Banjë: zbatohen të gjitha rregullat e mundshme dhe të imagjinueshme kundër rrëshqitjes: shtresat e gomës në dush dhe vaskë, dyshekë speciale, doreza kundër rënies dhe mbështetëse në mur.

Lexo edhe: Rrezimet e femijes nje nder incidentet me te shpeshta ne shtepi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çfarë lavatriçe keni në shtëpi?...

Sipas ekspertëve, lavatriçet që kursejnë energji punojnë me temperatura shumë të ulëta duke krijuar mundësi më të mëdha që bakteret të mbijetojnë. Më së shumti lavatriçet e ditëve të sotme...

Hiqini rrobat sapo shkoni në...

Pjesa më e madhe e bëjnë këtë duke mbajtur veshur të njëjtat rroba që kishin gjatë gjithë ditës. Kjo është një sjellje e zakonshme por që absolutisht duhet shmangur pasi...

Nëse merreni një orë me...

Por hulumtimet tani kanë sugjeruar se bërja e detyrave të shtëpive shtëpiake mund të zvogëlojë rrezikun tuaj për një vdekje të hershme. Shkencëtarët zbuluan se vetëm pesë minuta aktivitet të...

Ushqyerja me familjen të bashkuar...

Ky në fakt është një zakon që i ndihmon adoleshentët të vlerësojnë trupin e tyre. Sot, ky moment karakteristik i jetës familjare harrohet, por duhet të rivlerësohet për shkak të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X