Muzika, edhe në distancë ndihmon fëmijët me probleme të zhvillimit

0 0

Efektet e dobishme të muzikës në trup dhe mendje nuk janë asgjë e re: tingulli stimulon aktivitetin nervor dhe njohës, ndihmon relaksimin, përmirëson gjendjen shpirtërore. Për këtë arsye, ajo është përdorur gjithashtu në fizioterapi për disa kohë. Sot, falë ekspertëve të Spitalit Pediatrik Bambino Gesù, muzika përdoret në një mënyrë të paparë, për rehabilitimin në distancë të fëmijëve me aftësi të kufizuara. Rezultatet ishin aq pozitive saqë u botuan në “Journal of Telemedicine and Telecare”.

Nga çfarë përbëhet algoritmi muzikor

Kjo nuk është vetëm thjesht muzikë por një algoritëm muzikor, një teknikë rehabilitimi e zhvilluar nga studiuesit në spitalin pediatrik Bambino Gesù për fëmijët me aftësi të kufizuara të mbyllur në shtëpi gjatë periudhave të karantinës dhe të cilët, pa seancat e rehabilitimit, do të ishin detyruar të qëndronin në pasivitet, i cili më pas do të  përkeqësonte gjendjen e tyre fizike dhe psikologjike. Nga ana tjetër, ky algoritëm muzikor përmirëson gjumin e këtyre fëmijëve, i relakson ata dhe zvogëlon stresin e prindërve. Efektet e dobishme të muzikës në këtë rast janë për shkak të një sekuence të saktë të tingujve, zërave, muzikës dhe imazheve të personalizuara sipas nevojave të secilit rast.

Rezultatet e studimit

Rezultatet u vërtetuan nga një studim i kryer në Departamentin e Neurorehabilitimit të Spitalit Pediatrik Bambino Gesù, i cili përfshiu 14 fëmijë, të gjithë nën moshën 12 vjeçare, me çrregullime të ndryshme neurologjike si paralizë cerebrale foshnjore, sindroma gjenetike, keqformime cerebrale. Në periudhën e pezullimit të vizitave jo urgjente në spital për shkak të pandemisë Covid-19, familjet e përfshira në kërkim morën materialin e personalizuar audio-video për t’ua ofruar fëmijëve tre herë në ditë për 2 javë rresht. Në fund të eksperimentimit, efektet e dobishme të muzikës në shtëpi u vlerësuan me pyetësorë specifikë të vërtetuar shkencërisht. U zbulua se shqetësimet e gjumit të fëmijëve ishin zvogëluar, nivelet e stresit prindëror kishin rënë dhe marrëdhënia fëmijë-prind u përmirësua.

Si kryhet trajtimi

Metoda e rehabilitimit e zhvilluar nga studiuesit quhet “Euterpe”, nga emri i perëndeshës mitologjike të Muzikës. Është një algoritëm origjinal për renditjen, në një rend të saktë ritmik, të shumë prej mjeteve të përdorura në spital për të stimuluar shqisat e fëmijës dhe për të arritur qëllimet e kujdesit: relaksimi, zhvillimi i aftësive të komunikimit, përmirësimi i ndërveprimit me anëtarët e familjes. Kështu u krijuan kompozime të personalizuara audio-video që përmbanin tinguj në frekuenca të veçanta, muzikë origjinale, të cilave u shtohej zëri i nënës dhe vetë fëmijës, këngë familjare dhe ninulla, imazhe në lidhje me momente të këndshme të regjistruara gjatë seancave në spital.

Përveç aspekteve mjekësore, ekspertët kanë regjistruar edhe përmirësime në marrëdhëniet familjare, të tilla si krenaria për të parë aftësitë dhe cilësitë e fëmijës me një sy ndryshe, jo ​​si një person i sëmurë, por si protagonist i një përvoje të re shqisore. E gjithë kjo mund të ketë një ndikim të rëndësishëm: nga lidhja emocionale midis nënës dhe fëmijës, në përfshirjen e familjes me perspektiva për të mësuar të ri dhe një përmirësim të plotë të shëndetit psiko-fizik të fëmijës.

Lexo edhe: Muzika ndihmon fëmijët që kanë vështirësi në të lexuar


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Agjeneza dentare një problem jo...

Kur bëhet fjalë për çrregullimet dentare tek fëmijët, menjëherë mendohet për prishjen e dhëmbëve. Por ky nuk është problemi i vetëm i zakonshëm gjatë fëmijërisë (dhe moshës së maturuar). Ekziston...

5  arsye  përse deti është...

Këtu janë 5 arsye pse sjellja e fëmijëve tuaj në det është e mirë për ta: Uji i kripur i detit është një tonik për traktin respirator, për lëkurën e...

Rriten rastet e diabetit te...

Etje e tepërt, humbje peshe ndërsa vazhdoni të hani normalisht, sasi e shtuar urine: këto nuk janë simptoma për t’u nënvlerësuar, sepse ato mund të jenë shenja të një sëmundjeje...

Fëmijët që kanë kohë të...

Nuk është e vërtetë që sa më shumë aktivitete të strukturuara që i lini fëmijët të bëjnë, aq më shumë favorizoni zhvillimin e inteligjencës së tyre. Kërkimet sugjerojnë të kundërtën....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X