Muzika ndihmon fëmijët që kanë vështirësi në të lexuar

0 0

Studimi, i koordinuar nga Universiteti i Milano-Bicocca dhe i kryer në bashkëpunim me Institutin Besta, u botua në Raportin Shkencor dhe thotë se ritmi na lejon të parashikojmë të ardhmen e afërt, afërsisht gjysmë sekonde. Pas, dhe rrjedhimisht na lejon të veprojmë në kohën e duhur: kërkesa ideale për të lexuar saktë dhe rrjedhshëm.

Parashikoni ngjarjet në të ardhmen

Dy grupe të të rriturve (mosha mesatare 22 vjeç) morën pjesë në studim, nga të cilët 15 me disleksi dhe 23 në zhvillim tipik dhe dy grupe fëmijësh (mosha mesatare 9 vjeç) nga të cilët 18 me disleksi dhe 29 me zhvillim tipik. Studimi zbuloi se ritmi, të cilin e gjejmë në gjuhë dhe muzikë, na lejon të nxjerrim strukturën materiale të njëpasnjëshme të ngjarjeve të tilla si fjalë ose tinguj dhe ta përdorim atë për t’u përgatitur për një ngjarje të ardhshme (për shembull fjala që unë do të duhet të them menjëherë pas asaj që po them tani) dhe pastaj të parashikoj se çfarë do të ndodhë ndërsa unë ende nuk kam përfunduar përpunimin e ngjarjes aktuale. Me fjalë të tjera, ritmi lejon një mospërputhje midis asaj që po themi dhe asaj që po shikojmë: gjatë leximit, ndërsa po themi një fjalë, ne nuk e shikojmë këtë, por tashmë po vëzhgojmë fjalën tjetër. Vetëm në këtë mënyrë mund të lexojmë rrjedhshëm. Në mënyrë të ngjashme, ndërsa luani një çelës pianoje, gishtat tuaj janë tashmë të përgatitur për tjetrin.

Muzika mund të ndihmojë

Studiuesit kanë treguar se njerëzit me disleksi kanë vështirësi të lexojnë rrjedhshëm, sepse kanë më pak aftësi parashikimi dhe ritmi: ata nuk janë në gjendje të parashikojnë fjalën tjetër me atë që shqiptojnë. Sipas Maria Teresa Guasti, profesoreshë e glotologjisë dhe gjuhësisë dhe koordinatore e kërkimit, kjo hipotezë na lejon të kuptojmë pse trajnimi ritmik ose praktika muzikore mund të jetë e dobishme për njerëzit me disleksi: në fakt, muzika dhe vallëzimi përmirësojnë aftësinë për të parashikuar të ardhmen. Dhe prandaj përmirësoni mospërputhjen midis zërit dhe shikimit në të cilin bazohet një lexim i rrjedhshëm.

Disleksia është një çrregullim specifik i të mësuarit që zakonisht ndodh në moshën shkollore dhe ndikon në aftësinë për të lexuar dhe nganjëherë shkruar rrjedhshëm. Sipas vlerësimeve të fundit, 5-17% e popullsisë së rritur, në veçanti meshkujt, vuajnë prej saj.

Lexo edhe: Çfarë është disleksia, kur zbulohet dhe si trajtohet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të trajtojmë autizmin për...

Autizmi është një çrregullim neurobiologjik që shkakton një sindromë të sjelljes karakterizuar nga vështirësi në ndërveprimin shoqëror, qëndrime stereotipike dhe të përsëritura, probleme në kapjen e emocioneve të të tjerëve...

Kur do të jetë në...

Kur fëmijët vijnë në këtë botë, ata nuk e kanë idenë e gjtihë rrugëtimit tuaj deri në zgjedhjen e emrit të tyre, aq më pak ta lidhin atë me veten....

Fëmijët bëhen më empatikë e...

A mund të kenë përqafimet e nënës një efekt pozitiv në rritjen e një fëmije? Përgjigja për këtë pyetje duket të jetë pozitive. Ngrohtësia dhe dashuria e marrë nga kontakti...

Tjetër pasojë indirekte e Covid...

Lista e pasojave negative në lidhje me pandeminë Covid-19 vazhdon të rritet. "Efekti anësor" i fundit që i shtohet listës tashmë të gjerë është maturimi i hershëm seksual. Sipas një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X