Migrena shumë më e përhapur te gratë, por ato mbeten më pak të kuruarat

0 1

Janë kryesisht gratë që vuajnë nga dhimbjet e kokës me episodet që zgjasin edhe më shumë se dy ditë. Dhe migrena është një nga format më të zakonshme. Por vitet kalojnë para se të shkoni te specialisti.

Ajo përfaqëson një nga sëmundjet më të zakonshme që ju shtyn të kërkoni këshilla mjekësore. Dhe kryesisht janë gratë që e bëjnë këtë pasi dhimbja e kokës duket se është një çështje gjithëpërfshirëse. Konfirmimi vjen nga një hulumtim i Censis, “Të jetosh me migrenë”, i cili ka nxjerrë në dritë të dhëna relevante për këtë problem. Para së gjithash, 80% e personave që vuajnë nga dhimbja e kokës janë gra.

Që në moshë të re

Shenjat e para të këtij çrregullimi të bezdisshëm shfaqen rreth moshës 21 vjeç tek gratë përkundër moshës 26 vjeçare tek burrat. Ajo që ndodh, sidoqoftë, është se vetëm 55.9% e grave me migrenë i drejtohen mjekut në vitin e parë pas fillimit të simptomave kundër 73.2% të burrave që ndërhyjnë menjëherë. Edhe 23.3% e grave kalojnë pesë vjet, dhe madje edhe më shumë, përpara se të konsultohen me një profesionist shëndetësor. Të dhënat u mblodhën duke analizuar rreth 700 pacientë të diagnostikuar me migrenë të moshës midis 18 dhe 65 vjeç.

Sëmundja e tretë më e zakonshme në botë

E klasifikuar si sëmundja e tretë më e zakonshme në botë nga Organizata Botërore e Shëndetit, migrena është një nga format më të zakonshme të dhimbjes së kokës që ka karakteristikën e paraqitjes së një dhimbjeje që përgjithësisht prek gjysmën e kokës dhe në përgjithësi shoqërohet me probleme ndaj dritës, shfaqet në raste të rënda deri te të përzierat dhe të vjellat. Sipas të dhënave të disponueshme në Itali, 11% e popullsisë vuan, me një përqindje tre herë më të lartë tek gratë sesa burrat.

Diagnoza e vonë

Gratë janë më të duruarat dhe madje vonojnë më shumë se pesë vjet para se të arrijnë te mjeku. 36.4% e grave vuajnë nga migrena kronike me më shumë se 14 ditë në muaj dhimbje kundër 29.9% të burrave; nga ana tjetër, 47.9% e grave vuajnë nga sëmundje të tjera në të njëjtën kohë, gjë që ndodh tek vetëm një e treta e burrave me dhimbje koke. Gratë më pas ankohen për sulmet më të gjata të migrenës, të cilat në 39.2% të rasteve tejkalojnë 48 orë, ndaj 11.8% të burrave. Ndikimi në jetën e përditshme është shumë i fortë: 50.3% ankohen për lodhje dhe energji të zvogëluar dhe 39.7% konfirmojnë se kanë pasur probleme në punë kundër 26.8% të burrave që kanë hasur probleme në punë.

Lexo edhe: Sa kafe pini në ditë? Numri i tyre mund të shkaktojë migrenë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X