Sa kafe pini në ditë? Numri i tyre mund të shkaktojë migrenë

Konsumi i tre kafeve ne dite mund te rrise rrezikun e prekjes nga sulmet e shpeshta te migrenes.
0 0

Ndoshta mund të ekzistojë një lidhje mes kafesë dhe migrenës, veçanërisht nëse numri i kafeve në ditë është më shumë se tre. Kjo tezë mbështetet nga një grup studiuesish amerikanë nga Qendra Mjekësore Beth Israel Deaconess (Bidmc) në Boston, Brigham dhe Spitali i Grave dhe Shkolla e Shëndetit Publik në Harvard, pas një studimi të fundit të botuar në American Journal of Medicine.

Kafeina dhe mungesa e gjumit

Rreziku i migrenës do të rritet nga konsumimi i tre ose më shumë kafeve në ditë. Një konsum më i ulët, nga ana tjetër, nuk do të lidhej me sulmet e migrenës. Roli i kafeinës, shpjegojnë studiuesit, është “veçanërisht i ndërlikuar, sepse mund të shkaktojë një sulm migrene (por gjithashtu ndihmon në kontrollin e simptomave të tij), në krahasim me faktorët e tjerë të mundshëm që shkaktojnë migrenë, siç është mungesa e gjumit”. Kështu që efektet e kafeinës varen nga doza dhe frekuenca e konsumit të saj.

Studimi zgjati 6 javë

Hulumtimi parashikonte që secili individ të plotësojë një ditar elektronik çdo mëngjes dhe mbrëmje, për të paktën 6 javë, duke raportuar:

Sasinë e kafeinës që konsumonte (jo vetëm nga kafja, por edhe nga çaji dhe pijet energjike);

Episodet e migrenës.

Në fund të eksperimentit doli se:

Nuk u gjet asnjë lidhje midis 1 ose 2 kafeve (ose pije që përmbajnë të njëjtën sasi kafeine) dhe mundësinë e dhimbjes së kokës në të njëjtën ditë;

Sulmet e migrenës kanë më shumë të ngjarë kur 3 ose më shumë kafe (ose pije me të njëjtën përmbajtje kafeine) konsumohen në një ditë.

Sipas studiuesve, do të jetë e nevojshme të kryhen hulumtime të mëtejshme për të konfirmuar të dhënat e zbuluara, por tani për tani ata janë tashmë të kënaqur me këto rezultate të para të arritura.

Migrena episodike është një lloj dhimbje koke që shfaqet me një frekuencë të ndryshueshme prej rreth 2-3 sulme në muaj.

Lexo edhe: Shqetësimi që keni për paratë e ushqimit mund t’ju sjellë migrenë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X