Meshkujt që luftojnë për t’u bërë baballarë janë 64% më të predispozuar për t’u prekur nga kanceri i prostatës

Burrat që luftojnë të kenë fëmijë përmes trajtimeve të pjellorisë mund të jenë më të rrezikuar nga kanceri i prostatës, tregojnë studimet.
0 0

Shkencëtarët analizuan më shumë se një milion burra që lindën fëmijë midis 1994 dhe 2014 në Suedi.

Ata gjetën se meshkujt që bënin fëmijë përmes IVF ose trajtimeve të tjera të fertilitetit ishin deri në 64% më të predispozuar për të zhvilluar sëmundjen.

Lidhja e saktë midis kancerit të prostatës dhe infertilitetit është e paqartë. Por shkencëtarët thanë se ‘anomalitë’ gjenetike në kromozomin Y mund të jenë fajtore.

Pjesët e fshira të ADN-së në këtë kromozom dihet se shkaktojnë infertilitet mashkullor, ndërsa gjenet në të njëjtin kromozom lidhen me kancerin e prostatës.

Hulumtimi, i botuar në British Medical Journal, u krye nga Universiteti Lund në Suedi dhe Universiteti Mjekësor Sofia në Bullgari.

“Burrat që arritën atësinë përmes teknikave të riprodhimit të asistuar… kanë rrezik të madh për shfaqjen e hershme të kancerit të prostatës”, kanë shkruar shkencëtarët.

‘Ata kështu përbëjnë një grup rreziku në të cilin testimi dhe ndjekja e kujdesshme afatgjatë për kancerin e prostatës mund të jetë e dobishme.’

Kanceri i prostatës dhe infertiliteti mashkullor janë të zakonshme, duke prekur 10% të burrave në shoqëritë perëndimore.

Disa studime kanë lidhur cilësinë e dobët të spermës me një rrezik të rritur të kancerit të prostatës.

Sidoqoftë, të tjerë sugjerojnë se burrat kanë më pak gjasa të zhvillojnë sëmundjen nëse nuk kanë fëmijë.

Për të mësuar më shumë, studiuesit analizuan 1.18 milion baballarë që bënë fëmijë për herë të parë midis 1994 dhe 2014 në Suedi.

Raportimi i trajtimit të fertilitetit është i detyrueshëm në Suedi, dhe afërsisht 100 për qind të personave të trajtuar raportojnë, shkruajnë shkencëtarët. Këto të dhëna ishin u lidhën me regjistrat e kancerit dhe vdekjeve.

Burrat u ndoqën që nga ngjizja e fëmijës së tyre deri në diagnostikimin e kancerit të prostatës, vdekjen ose përfundimin e studimit më 31 dhjetor 2014.

Nga burrat që kishin fëmijë natyrisht, 3.244 (0.28 për qind) zhvilluan kancer të prostatës.

Kjo krahasuar me 77 (0.37 përqind) dhe 63 (0.42 përqind) që u bënë baballarë me anë të IVF dhe injeksionit intracitoplazmik të spermës (ICSI).

ICSI përfshin procedurën ku injektohet një spermë e vetme në një vezë.

Rezultatet zbuluan se burrat që u bënë babanë përmes ICSI ishin 64 për qind më të predispozuar të zhvillonin kancer të prostatës, ndërsa ata që kishin fëmijë nga IVF ishin 33 për qind më shumë në rrezik.

Burrat që kishin fëmijë përmes riprodhimit të asistuar kishin gjithashtu 86 përqind më shumë gjasa të zhvillonin sëmundjen para moshës 55.

Ndoshta të gjithë burrave që janë diagnostikuar me një problem të lindshmërisë në vitet 20 dhe 30 duhet t’u jepet një broshurë duke shpjeguar se çfarë mund të thotë kjo për ta në vitet 50 dhe 60′.

Megjithatë, hulumtimet e mëtejshme mbi komplikimet e mundshme në të ardhmen e infertilitetit mashkull do të mirëpriten nga pacientët dhe do të ndihmojnë klinikët që të këshillojnë të gjithë burrat jopjellorë për shëndetin e tyre në të ardhmen.

Lexo edhe: Infertiliteti mashkullor, kur është e nevojshme të merret sperma nga testikujt?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X