Këshilla për meshkujt: Si të shmangni infertilitetin për të qenë pjellorë gjithë jetën

0 0

Të gjithë e kemi dëgjuar se pjelloria ose fertiliteti tek meshkujt zgjat deri në fund të jetës së tij.

Nëse tek gratë këmbanat e alarmit mund të fillojnë që kur arrijnë të 30-at dhe ende nuk kanë fëmijë, tek meshkujt nuk është kështu.

Por ndërsa burrat rriten në moshë, shanset e tyre për të pasur një fëmijë nuk janë aq shumë të larta sa kur ishin më të rinj. Kjo pasi pjelloria mashkullore fillon të ulet pas moshës 40-vjeçare. Më vonë cilësia e spermës zvogëlohet çka do të thotë se kërkon më shumë kohë për krijimin e një fëmije. Veç kësaj ka një rrezik në rritje për abort. Ju me të drejtë mund të pyesni se ka pasur burra që janë bërë baba deri në moshën 80 vjeç, çka dëshmon se ata janë pjellorë deri në frymën e fundit.

Megjithatë nuk ka kurrë dy burra që kanë fertilitet të njëjtë. Grupi i tyre gjenetik ndryshon nga një person në tjetrin. Përveç kësaj, ka shumë faktorë. Për shembull, dieta dhe jeta seksuale mund të përcaktojnë shanset e riprodhimit në një moshë të vjetër.

Çfarë mund të bëjnë meshkujt që të jenë pjellorë për gjithë jetën e tyre?

Në të vërtetë, ka shumë mënyra shmangur infertilitetin tek meshkujt, madje edhe në moshat më të vjetra. Gjëja e rëndësishme është të zgjedhësh stilin e duhur të jetesës dhe të mbash stresin nën kontroll.

Këtu janë disa këshilla që mund t’i merrni parasysh:

1.Shmangni mbipeshën. Duhet të dini se është e rëndësishme që të jeni të shëndetshëm. Mbipesha ka efekte negative. Ajo bën që niveli i testosteronit të jetë më i ulët, sepse yndyra i ul nivelet e tij në trup. Gjithashtu, obeziteti ndikon në fertilitetin dhe cilësinë e spermës.

2.Mbani një dietë të mirë.Ushqimi mirë përmirëson cilësinë dhe sasinë e spermës. Prandaj, burrat duhet të qëndrojnë larg ushqimeve të yndyrshme sa më shumë që të jetë e mundur. Kjo masë paraprake do të zvogëlojë rrezikun e dëmtimit të spermës në mënyrë të konsiderueshme. Përveç kësaj, ju duhet të dini se nëse nuk konsumoni mish mjaftueshëm mund të ulet sasia e spermës. Përveç kësaj, burrat që kanë një dietë të lartë me acid folik kanë midis 20% dhe 30% më pak rrezik të kenë spermatozoide jonormale. Feta është një vitaminë B që është e pranishme në shumë ushqime si asparagus ose brokoli.

3.Ushtrohuni rregullisht. Ushtrimet e rregullta ju ndihmojnë të jeni pjellor pasi kontrollojnë peshën dhe lehtësojnë stresin.

4.Ndalo pirjen e duhanit. Pirja e duhanit jo vetëm që ndikon në mushkëri por dëmton edhe pjellorinë mashkullore. Nikotina zvogëlon cilësinë dhe sasinë e spermës.

5.Ulni konsumin e alkoolit. Kufizimi i alkoolit është i domosdoshëm për të qëndruar pjellor. Ndonëse nuk është aq i dëmshëm sa nikotina, alkooli i tepërt zvogëlon sasinë dhe cilësinë e spermës.

6.Shmangni nxehtësinë. Ngrohja nga saunat është e tmerrshme për spermatozoidet. Ato ngrenë temperaturën në testikujt e burrave. Prandaj, kjo zvogëlon prodhimin e spermës.

7.Menaxhoni stresin. Stresi kronik dhe intensiv mund të ndikojë në fakt tek pjelloria.

8.Kujdes nga SST. Së fundi, mbani në mend se ndonëse burrat mund të jenë pjellorë gjatë gjithë jetës së tyre, sëmundjet seksualisht të transmetueshme si klamidia dhe gonorreja janë shkaqet kryesore të parandalimit të infertilitetit në meshkuj.

Lexoni edhe: Testimi i cilësise se spermes mund te parandaloje abortin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X