Kur normalizohet ritmi i gjumit të foshnjave?

0 1

Një studim finlandez ka identifikuar “vlerat e pragut” të modeleve normale të gjumit të fëmijëve.

Sa kohë mund t’i duhet një fëmije për të fjetur dhe sa herë në natë mund të zgjohet derisa ritmi i tij i gjumit të normalizohet? Përgjigjja e kësaj pyetjeje nuk është e lehtë, pasi mund të ketë ndryshime të mëdha individuale në ritmin e gjumit të fëmijëve dhe për këtë arsye është komplekse të përcaktohet cilat janë vlerat e “pragut normal” brenda të cilit prindërit mund të pushojnë të sigurt dhe ato përtej të cilave, është e përshtatshme të dëgjoni mendimin e një eksperti.

Gjumi ndryshon deri në moshën dy vjeçare

Sipas një studimi të publikuar në Sleep Medicine nga një grup studiuesish nga Instituti finlandez për shëndetin dhe mirëqenien dhe nga Universiteti Turku (Finlandë), problemet e gjumit midis fëmijëve janë shumë të zakonshme dhe kanë tendencë të përmirësohen kur ata kalojnë rreth dy vjeç. Të dhënat e mbledhura gjithashtu tregojnë se 24 muajt e parë të jetës në veçanti janë kapërcyer nga ndryshime të mëdha në ritmet e pushimit të natës.

5,700 fëmijë të përfshirë

Hulumtimi, i cili ekzaminoi gjumin e 5.700 fëmijëve finlandezë, ka nxjerrë në pah ekzistencën e disa vlerave që mund të konsiderohen “pragu”: sipas studiuesve finlandezë mund të jetë e përshtatshme që prindërit të kërkojnë këshilla eksperte nëse foshnja 6 muajshe normalisht zgjohet tre ose më shumë herë gjatë natës; nëse një fëmijë 8 muajsh kërkon më shumë se 40 minuta për të fjetur; nëse qëndroni zgjuar natën për periudha veçanërisht të gjata (treguesisht të matshëm në më shumë se një orë për një fëmijë 8 muajsh, më shumë se 45 minuta për një fëmijë një vjeç dhe në më shumë se 30 minuta për një fëmijë një vjeç e gjysmë).

Ta dini!

Zgjimet e shpeshta të gjumit të fëmijëve janë një temë që shqetëson prindërit në përgjithësi: rreth 4 nga 10 prindërit e foshnjave tetë muajsh që morën pjesë në studim thanë se ishin të shqetësuar për gjumin e foshnjës së tyre.

Lexo edhe: Roli i rëndësishëm i babait në gjumin e foshnjës


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjumi i mirë mbron foshnjat...

Ekziston një mënyrë e thjeshtë me të cilën, sipas ekspertëve, prindërit mund të kujdesen për shëndetin e fëmijëve që në moshë të vogël: t'i ndihmojnë ata të pushojnë mirë. Në...

Faza REM e gjumit, është...

A është gjumi një "pilulë magjike" për mirëqenien e adoleshentëve në një krizë të shëndetit mendor? Kjo është një pyetje, e cila ka dhënë indicie në radhët e ekpsertëve të...

Si ta trajnojmë bebin që...

A ka nevojë të tundet fëmija juaj që ta zërë gjumi, apo zgjohet e kërkon gji në mes të natës, apo biberonin, ose thjesht një përqafim nga ju përpara se...

6 arsye përse është mirë...

Kur vjen në jetë një fëmijë, gjumi është një nga pikat kyçe të rritjes së tij, por edhe shumë i rëndësishëm për nënën dhe përkushtimin që duhet të tregojë ajo...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X