Kriperat ne urine, si duhet te veprojme?

0 0

Mund tё ndodhё qё nё urinёn e fёmijёs tё gjenden kripёra tё kalciumit pёr shkak tё ndjekjes sё njё diete jo tё ekuilibruar dhe marrjes sё njё sasie jo tё mirё uji. Nёse vlerat janё tё larta dhe nuk merret trajtimi i duhur situata bёhet mё e komplikuar. Fillimisht duhet tё fillohet tё ndryshohet regjimi ushqimor duke qёnё se ёshtё shkaktari kryesor i shfaqjes sё kripёrave.

 Si duhet tё veprojmё?

Duhet tё dёrgoni fёmijёn nё spital pёr tё bёrё njё analizё urine, ndёrkohё duhet tё kontrolloni ushqimin e tij por jo ta ndaloni tё hajё mish, supё, qumёsht apo produkte tё tjera tё rёndёsishme. Duhet tё kontrolloni qё ai mos e teprojё me sasinё. Pёr shembull fёmijёt e moshёs 7 vjeçare nuk duhet tё konsumojnё mё tepёr se 90 gr mish. Nёse kripёrat vazhdojnё tё jenё tё larta duhet tё eleminoni nga dieta ushqimet qё do t’ju thotё mjeku dhe do ta bёni tё pijё mё tepёr ujё (rreth 1 lt ujё tё zier apo filtruar).

Po nёse shfaqen nё periudhёn e shtatznisё?

Gruaja duhet tё bёjё rregullisht analizat nё mёnyrё qё tё kuptojё nёse diçka nuk ёshtё duke ecur nё mёnyrёn e duhur, nёse ёshtё shfaqur njё problem i caktuar. Nёse nё analizёn e urinёs keni gjurmё tё kripёrave, duhet tё dini se ёshtё normale tё jetё mё e lartё. Pra nuk duhet tё shqetёsoheni por nёse diçka nuk shkon (raste mё tё rralla), mjeku do t’ju rekomandojё terapinё e duhur.

Gratё dhe fёmijёt me kripёra nё urinё, ushqimet qё duhet tё konsumojnё me kujdes:

 • Mishi;
 • Lajthitё;
 • Spinaqi;
 • Kivi;
 • Pijet me gaz;
 • Luleshtrydhet etj.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X