Konstipacioni tek femijet, mund te jete shkaktar ushqimi?

0 0

Konstipacioni (kapsllëku) duket se përbën një problem të madh tek fëmijët, problem i cili mund të shfaqet qysh në muajt e parë të jetës. Mund të themi se momentet “kritike” janë kalimi nga qumështi i gjirit tek formula si edhe nga qumështi tek ushqimet e ngurta. Megjithatë në këtë problem mund të ndikojë edhe frekuentimi i kopështit.
Mund të jetë diçka e trashëguar?
Po, konstipacioni është një problem që mund të trashëgohet nga prindi tek fëmija, e megjithatë janë edhe disa faktorë të tjerë që ndikojnë si heqja e bebelinës, fillimi i kopështit, dhe stili i jetës në përgjithësi.
Konstipacioni (kapsllëku) dhe qumështi i formulës
Kalimi nga qumështi i gjirit tek ai i formulës mund të bëhet shkaktar për shfaqjen e këtij problemi, kjo pasi qumështi i nënës ka një përbërje tjetër për shembull yndyrnash, gjë e cila mund të ndryshojë florën bakteriale të zorrëve. Nëse fëmija pi qumësht gjiri duhet të ushqehet vetëm me gji deri në muajin e 6-të, ndërsa nëse ushqehet me qumësht formule dhe paraqet probleme me defekimin, mund të filloni t’i jepni drithërat dhe përkatësisht miellin misër dhe tapiokë (mais&tapioca), kjo për të shfrytëzuar veprimin e tyre prebiotik.
Gjithçka ndryshon me ushqimet e ngurta
Edhe në këtë rast flora e zorrëve do të ndryshojë për të njëjtën arsye, ushqimet e ngurta kanë përbërje të ndryshme nga ajo e qumështit. Në rast konstipacioni duhet të rrisni dozën e fibrave duke e bërë fëmijën të hajë më shumë mollë dhe kumbull.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X