loading

Jo vetëm të dëmshme, videolojërat mund të korrigjojnë një defekt të syve

Deri tani besohej se video lojerat vetem demtonin shikimin e femijeve, por gjetjet e reja tregojne se ato edhe mund t’i ndihmojne ata per nje semundje te syve.
0 0

Një lojë video e projektuar posaçërisht për të trajtuar ambliopinë e fëmijëve ka dhënë rezultate më të mira sesa trajtimi tradicional me fashë. Një hulumtim i fundit i botuar në revistën JAMA Ophthalmology me rezultate shumë pozitive, në të vërtetë, mund të linte mënjanë terapinë e vjetër, jo gjithmonë funksionale për të vegjlit për të favorizuar një video lojë të instaluar në një iPad, me ndihmën e syzeve speciale. Rezultatet ishin befasuese.

Problemi tipik për fëmijët

“Syri dembel” është një problem që mund të shfaqet në vitet e para të jetës dhe shkakton një defekt të shikimit të paktën tre të dhjetat e sekondës në syrin e prekur. Ky ndryshim i shikimit, nëse nuk trajtohet menjëherë, mund të shkaktojë probleme vizuale të pakthyeshme. Deri tani, ambliopia trajtohej me okluzionin e syrit të shëndetshëm duke përdorur një copë specifike në mënyrë që të forconte atë dembel. Por ndoshta jemi në një pikë kthese.

Të dhënat e krahasuara

Për të verifikuar ndryshimin midis përmirësimeve të kësaj terapie teknologjike në krahasim me metodën e vjetër, ekspertët ndanë në gjysmë një grup prej 28 fëmijësh, duke u kërkuar 14 prej tyre që të luanin videolojëra të paktën një orë në ditë për dy javë dhe 14 të tjerët vendosën copëzën në syrin e shëndetshëm. Në fund, fëmijët që kishin përdorur videolojën treguan një përmirësim të dyfishtë vizual në krahasim me fëmijët që kishin përdorur metodën e vjetër. Në dy javët në vijim, i gjithë grupi vazhdoi terapinë, duke regjistruar përparim pozitiv dhe një ulje të ambliopisë.

Ambliopia mund të jetë e njëanshme, do të thotë se prek vetëm një sy (në këtë rast shpesh shoqërohet me strabizëm) ose dypalëshe, duke prekur të dy sytë dhe fëmija duket si i përgjumur.

Lexo edhe: Lexojuni perralla fëmijëve tuaj, do t’i duan më shumë sesa videolojërat


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Fëmijët që luajnë sporte janë...

Fëmijët që ushtrojnë aktivitet sportiv rregullisht janë më mirë me rezultate në shkollë sesa moshatarët e tyre që qëndojnë pasivë. Aktiviteti fizik jo vetëm që e mban trupin të shëndetshëm,...

Vdes vogëlushja gjatë pushimeve, mori...

Drama gjatë pushimeve Doza e gabuar e paracetamolit ishte shkaku i vdekjes së parakohshme dhe absurde të Lily Gibson, një vajzë tre vjeçare angleze. Ngjarja ka ndodhur ndërsa familja ishte...

Burrat nuk qajnë!

Nga rrugëtimi Tiranë-Durrës pashë një familje me katër anëtarë dhe një dinamikë ngjarjesh mes tyre. Ishin prindërit, një djalë rreth 6 vjeç dhe djali tjetër bebe. Nëna mbante në prehër...

Mjafton një shikim në sy...

Një lidhje unike dhe e veçantë Lidhja mes nënës dhe fëmijës është unike, e pandashme dhe e veçantë. Këtë e vërteton jo vetëm dashuria e përjetshme dhe e pafundme që...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X