Videolojrat, përrallat e kohëve moderne për fëmijët

0 0

Sipas Jordan Shapiro, një nga ekspertët kryesorë në kulturën dixhitale, nëse përdoren në mënyrën e duhur, videolojërat dhe smartfonët mund të bëhen një mjet i rëndësishëm dhe ndihmë për rritjen e fëmijëve, sepse ato përfaqësojnë përrallat e sotme.

Fabula elektronike

Pajisjet e reja elektronike, siç shkruan Shapiro në librin e tij “Metoda për të rritur fëmijët në një botë dixhitale”, po bëhen zhanëri kryesor narrativ i shekullit tonë, tregimet e reja të zanave, mitologjia e re. Ky është një format që lehtësisht arrin fëmijët dhe funksionon mirë. Sipas Shapiros, videolojërat janë bindëse, tregojnë histori, komunikojnë ide, katalizojnë emocionet. Megjithatë, kinemaja nuk ka eliminuar romanet, proza ​​nuk ka eliminuar poezinë, poezia nuk ka eliminuar teatrin. Çdo formë e transmetimit është unike dhe secila ofron një sërë kontributesh për përvojën intelektuale njerëzore. Edhe videolojërat, pra, mund të ofrojë të njëjtin lloj trajnimi mendor, megjithëse me mjete të ndryshme.

Formojnë identitetin e fëmijëve

Një pikë tjetër në favor të pajisjeve teknologjike, sipas Shapios, është dobia e tyre në zhvillim: janë plotësisht pjesë e përvojës sonë të jetuar. Telefonat celularë, për shembull, luajnë një rol themelor në zhvillimin psikologjik dhe në formimin e identitetit të fëmijës. Për këtë arsye prindërit nuk duhet t’i shohin pajisjet teknologjike si diçka toksike ndaj të cilës fëmijët e tyre janë “të ekspozuar”. Përkundrazi, duhet të përpiqemi të mendojmë për to si pjesë e realitetit të fëmijës, si një vend tjetër ku fëmija duhet të zhvillojë pjekurinë etike, mirëqenien emocionale, intelektualitetin, autonominë dhe dinjitetin.

Mbështetja prindërore është e nevojshme

Fëmijët mund të rriten më mirë kur prindërit e tyre në mënyrë aktive ndërmjetësojnë përvojat e tyre dixhitale duke luajtur video lojëra me ta; këshillë që vlen edhe për televizionin. Kur prindërit ulen me fëmijët e tyre dhe flasin për atë që është në ekran, fëmija mëson shumë gjëra, për shembull për të analizuar, interpretuar dhe kuptuar përmbajtjen e produkteve dixhitale.

Është e rëndësishme të pyesni fëmijët tuaj rreth lojrave të tyre dhe të përpiqeni të luani me ta, një qasje që i ndihmon fëmijët të zhvillojnë sigurinë, vetëvlerësimin dhe mirëqenien sociale-emocionale.

Lexo edhe: Mos ia jepni telefonin fëmijës përpara kësaj moshe


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Cfarë është “Ora e Artë”...

  Kultura jonë në përgjithësi e heq foshnjën nga nëna sapo të lindë. Shtrëngimi dhe prerja e kordonit, kryerja e kontrolleve të ndryshme të të porsalindurve dhe 'pastrimi i tyre'...

Bebi 4 muajsh

Fëmija 4 muajsh po rritet gjithnjë e më shumë dhe bëhet më vigjilent gjatë ditës. Bebet në këtë fazë duan të shprehin vetveten përmes buzëqeshjeve, të qeshurave dhe belbëzimeve. Rritja...

Bebi 24 Muajsh

Bebi 24 muajsh Shume nga ju e konsiderojne moshen 2 vjecare si dicka te tmerrshme, por kjo nuk eshte e drejte. Kjo moshe nuk ka ndonje ndryshim nga moshat e...

Bebi 30 Muajsh

Bebi 30 muajsh Kjo konsiderohet si mosha ku femija karakterizohet nga “negativizmi”. Edhe pse tingellon pak keq eshte dicka qe kalon pas moshes 3-vjecare. Sjellja Ne moshen 2-vjecare femija shpreh...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X