Ja si te ulni rrezikun e autizmit tek femija

0 0

Autizmi duket se është kthyer në një shqetësim për shumë nëna, të cilat shpesh fajësojnë vaksinat. Duke qënë kështu refuzojnë të vaksinojnë fëmijën, duke e lënë atë komplet të pambrojtur ndaj sëmundjeve specifike. PERNENAT ka arritur të marrë një informacon të detajuar nga mjekët e portalit me studime mjekësore në lidhje me autizmin ku sipas tyre nëna duhet të tregojë kujdes që para ngjizjes së shtatzanisë
Le ta parandalojmë para shtatzanisë!
Mendon se ka ardhur koha të ngjizësh një fëmijë? Sigurohu që më parë:
• Të ndjekësh një dietë shumë të shëndetshme 6-12 muaj para, e cila duhet të përmbajë vetëm ushqime organike (grurë, perime, fruta, arra).
• Eleminoni ushqimet e bardha si: sheqeri, buka e bardhë, makaronat, picat etj. Duhet të minimizoni edhe përdorimin e antibiotikëve, të merrni prebiotikë (bakterie të mira që luftojnë të këqijat), si edhe të trajtoni kandidën (nëse vuani prej saj) apo edhe probleme të tjera shëndetësore para se të ngjizni fëmijën.
• Përdorni produkte bimore për higjenën tuaj personale si edhe në kozmetikë.
Merrni vitaminë D nëse keni nevojë.
• Mos mbani në dhomën e gjumit tablet, kompjuter apo celular.
Të parandalojmë gjatë shtatzanisë!
• Vazhdoni të ndiqni një dietë organike, pa sheqer dhe ushqime industriale.
• Merrni vitamina sa më cilësore.
• Nëse është e mundur evitoni trajtimet e dhëmbëve gjatë shtatzanisë.
• Evitoni përdorimin e antibiotikëve si edhe medikamentëve antidepresive.
• Bëni ushtrime fizike.
• Merrni proteina nga ushqime cilësore si: gjeli i detit, pula, arrat, veza dhe mishi në sasinë e duhur.
• Pini sa më shumë ujë të ngrohtë me limon. Vitamina C është shumë e rëndësishme.
• Evitoni ekografite e panevojshme.
• Evitoni lindjen me operacion çezarian. Lalimi nëpër kanalin e lindjes sjell përfitime edhe në kafkën e fëmijës.
• Evitoni ekspozimet në qytet kur trafiku është tepër i rënduar (mëngjes dhe darkë). Ndotja e ajrit ka një ndikim shumë të madh.

Lexoni edhe: Shenjat e autizmit

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X