Ja si te mposhtni depresionin pas lindjes nepermjet boronices

0 0

Sipas një studimi kanadez, depresioni post-partum mund të lehtësohet nëpërmjet përdorimit të lëngut të boronicës, e cila luan një rol shumë të rëndësishëm. Gruaja pas lindjes mund të pushtohet nga melankolia dhe trishtimi, fenomen që konsiderohet shumë normal dhe quhet “baby-blues”. Rreth 80% e grave preken nga ky problem i cili zakonisht zgjat 10 ditë. Nëse problemi zgjat më tepër mund të jetë më serioz se baby-blues.
Si ndihmon lëngu i boronicës?
Sipas tyre ekstrakti i boronicës së bashku me elementë të tjerë si triptofani dhe tirozina janë shumë të rëndësishëm, kjo pasi ndihmojnë në kompesimin e hormoneve të humbura të cilat janë përgjegjëse për humorin e mirë të gruas. Gjithashtu edhe serotonina, noradrenalina si edhe dopamina na dhurojnë një humor të mirë. Studimi i zhvilluar nga “Toronto Centre for Addiction and Mental Health” i jep shumë rëndësi këtij problemi dhe shpreh se fuqitë antioksidante të boronicës largojnë mungesat e substancave duke na bërë të ndihemi më mirë. Duke qënë se ju duhet të shijoni sa më shumë ditët e lumtura pranë fëmijës tuaj, këshillohet të konsumoni nga ky lëng në mënyrë që të keni mundësi të krijoni një marrëdhënie pozitive ndërmjet të dyve.

 

 

A keni bere ndonjehere blerje online?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X