Hapja e dritareve, kusht themelor për të minimizuar përhapjen e Covid 19

0 0

Hapja e dritareve për të lejuar shkëmbimin e duhur të ajrit duket se është gjithnjë e më e rëndësishme në luftën kundër koronavirusit, veçanërisht në mjediset me një përqendrim të lartë të njerëzve, siç janë shkollat ​​dhe transporti publik. Kjo u zbulua nga një studim nga Universiteti i New Mexico botuar nga revista Physics of Fluids, i cili demonstron se si ajrimi i rregullt zvogëlon në mënyrë të konsiderueshme grimcat e ajrit që përmbajnë Covid-19.

Duke marrë frymë dhe, mbi të gjitha duke folur, ne “ushqyejmë” pezullimin e grimcave shumë të vogla (më pak se 5 μm) që përmbahen në ajër. Ky pezullim kompozon të ashtuquajturin aerosol dhe mund të transportojë grimcat në ajër edhe për disa kohë. Fakti është se transmetimi i Covid-19 në vende të mbushura me njerëz është përfshirë vetëm për disa muaj ndër shkaqet e ngjitjes. Disa hulumtime kanë analizuar problemin dhe gjithashtu përmes modeleve llogaritëse, kanë treguar rëndësinë e hapjes së dritareve dhe ndryshimit të ajrit.

Një ulje me 70%

Studimet e simuluara, që riprodhojnë lëvizjen e grimcave të pështymës që përmbahen në aerosol, kanë treguar se si grimcat mund të transportohen nga lëvizja e ajrit deri në një distancë prej gati dy metra e gjysmë. Duke hapur dritaret dhe ajrosur mjedisin, përbërja e aerosolit ndryshon, duke lejuar që pothuajse 70% e pikave 1 μm të eliminohen nga mjedisi. Duke marrë parasysh vetëm pikat e kësaj madhësie është kufiri i këtij studimi të botuar në Environment International, i cili për këtë arsye nuk ka analizuar evolucionin e grimcave më të mëdha dhe më të afta për të transmetuar Covid-19.

Kondicioner? Po, por me riciklim

Edhe kondicioneri mund të jetë një aleat i vlefshëm, veçanërisht nëse është i pajisur me sisteme riciklimi të afta për të tërhequr një pjesë të ajrit nga jashtë.

Kushtojini vëmendje edhe veshjeve

Shpesh dezinfektimi i tavolinave dhe karrigeve dhe pastrimi i duarve mbetet rregulli i parë themelor për të jetuar në siguri. Dhe të mos harrojmë të dezinfektohemi, edhe kur prekim rrobat tona, ku depozitohen sasi të mëdha pikash. Siç tregojnë disa studime, në fakt, përqendrimi i virusit është më i lartë në zonat e spitalit ku mjekët ndërrohen. Arsyeja duhet të gjendet në lëvizjen e ajrit të shkaktuar nga lëvizja, për shembull, e veshjes në kohën e ndërrimit.

Pozicioni i tryezës në shkollë gjithashtu ndryshon shanset e infektimit. Vendet më të sigurta janë vendet anësore në radhën e pasme, të cilat janë zgjidhja më e mirë për studentët më të rrezikuar ose studentët me probleme të mëparshme mjekësore.

Lexo edhe: Fëmijët e kësaj grupmoshe janë më të mbrojtur nga koronavirusi

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid 19 pasoja edhe në...

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për...

Si e neutralizojnë fëmijët Covid...

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një...

Së shpejti test në kushte...

Një test i ri i bërë vetë për të identifikuar praninë e virusit Papilloma, që mund të evoluojë në një tumor: është duke u studiuar, edhe pse ende jo gati....

Era e keqe e gojës...

Nëse era e gojës suaj është e pakëndshme, pavarësisht se keni treguar kujdes të mirë për higjienën orale dhe nu kkeni ngrënë diçka me erë të theksuar, është më mirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X