Fëmijët e kësaj grupmoshe janë më të mbrojtur nga koronavirusi

0 0

Fëmijët sëmuren më pak nga koronavirusi. Në veçanti, në grupmoshën midis 4 dhe 15 vjeç. Kjo mbështetet nga një punë e kryer nga Departamenti i Epidemiologjisë i Shkollës së Higjenës dhe Sëmundjeve Tropikale në Londër. Pas kësaj moshe, fillon rënia fiziologjike e imunitetit.

Studimi anglez

Për të shpjeguar këtë fenomen, studiuesit e Londrës analizuan rreth 140 grupe të të dhënave nga lloje të ndryshme studimesh në lidhje me 32 sëmundje infektive, 9 virale dhe 13 bakteriale, duke vëzhguar vdekshmërinë e tyre dhe shkallën e shtrimit në spital sipas grupmoshës, duke verifikuar ashpërsinë më të madhe të infeksioneve tek foshnjat, sistemi imunitar i të cilëve është duke u zhvilluar. Nga mosha 4 vjeç, infeksionet bëhen gjithnjë e më të rënda, por më pas simptomat fillojnë të përkeqësohen përsëri gjatë adoleshencës. Sipas shefit të studimit, epidemiologu Judith Glynn, “rezultatet tona sugjerojnë që kulmi i përgjigjes imune arrihet gjatë moshës shkollore dhe për këtë arsye fillon të bjerë shumë më shpejt sesa mendojmë, në disa raste që në moshën 15 vjeçare”.

Përgjigjja mbrojtëse e organizmit ndryshon sipas moshës dhe sëmundjes

Kështu doli që disa sëmundje si poliomieliti, fruthi, tuberkulozi, tifoja dhe meningjiti janë tashmë më serioze në të njëzetat se sa tek fëmijët nën 15 vjeç. Për të tjerët, të tilla si gripi dhe hepatiti B, simptomat fillojnë të jenë më serioze në moshën 30 vjeçare, ndërsa për infeksionet e hepatitit A dhe koronavirusit – Sars, Mers dhe Covid-19 – ashpërsia e simptomave fillon të përkeqësohet në të 40-at.

Reaktiviteti i vaksinës gjithashtu ndryshon

Përveç një ndjeshmërie më të madhe ndaj infeksioneve, me rritjen e moshës, rreziku i sëmundjeve të tilla si kanceri ose sëmundjet autoimune gjithashtu rritet dhe ekziston gjithashtu një përgjigje e dobët ndaj vaksinimeve: “E njëjta dinamikë e lidhur me moshën gjithashtu gjendet në përgjigjet imune ndaj disa vaksinave dhe mënyrës se si trupi trajton disa infeksione virale të vazhdueshme, “konfirmon Judith Glynn:” një kuptim më i mirë i mekanizmave themelorë mund të ofrojë mundësi të reja për strategjitë e ndërhyrjes “.

27 Dhjetori u referua si Dita e Vaksinës kundër koronavirusit. Në këtë ditë, në fakt, fushata e vaksinimit do të fillojë simbolikisht në 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian.

Lexo edhe: Tashmë e vërtetuar, gjidhënia nuk transmeton Covid-19 nga nëna pozitive


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid 19 më i rëndë...

Covid-19 është më i rëndë te ata që vuajnë nga depresioni ose çrregullime të tjera psikologjike. Këta pacientë në fakt janë më të ekspozuar ndaj rrezikut të infektimit të virusit...

Vaksinimi i detyruar i studentëve,...

Me rihapjen e universiteteve, është rikthyer në qendër të diskutimit çështja e vaksinimit, e cila për studentët dhe stafin akademik është bërë e detyrueshme. Shumë prej tyre shprehen të pasigurt,...

Kolesteroli: një e pesta e...

Sa më i ulët kolesteroli, aq më mirë pwr shwndetin. Për Shoqërinë Evropiane të Kardiologjisë është ky rregull i thjeshtë që duhet të udhëheqë menaxhimin e kolesterolit LDL te pacientët...

Ngritja në këmbë çdo gjysmë...

Sekreti i të ndjerit mirë? "Thyeni" rregullisht mënyrën e jetesës së qëndrimit ulur dhe ngrihuni çdo gjysmë ore nga karrigia juaj. Pavarësisht nëse jeni në punë ose në kohën tuaj...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X