Fjetja se bashku me femijen, tre rreziqet me te medha

0 0

Kjo është një praktikë mjaft e përhapur tek prindër te cilët duan ta kenë gjithmonë nën kujdes fëmijën e tyre por pa u ngritur nga shtrati. Nga ana tjetër edhe fëmija duket se fle më i qetë në këtë mënyrë pa harruar të përmendim faktin se lidhja mes tyre do të forcohet si pasojë e kësaj.
Megjithatë nuk duhet në asnjë mënyrë të nënvlerësoni disa rreziqe të cilat janë:
1. Rreziku i mbytjes
Kjo mund të ndodhë ndërsa jeni më gjumë. Ju mund ta mbysni fëmijën tuaj me trupin tuaj ose me batanije. Në një moment gjumi të thellë ajo mund të bjerë mbi kokën e fëmijës duke e penguar të marrë frymë.
2. Fëmija mund të shtypet
Kjo mund të ndodhë nëse gjatë lëvizjes trupi i prindërve do të shtypë atë të fëmijës dhe për pasojë do t’i shkaktoj dëme të pariparueshme dhe në disa raste edhe vdekjen. Kjo ndodh nëse shtypja vazhdon për 30 minuta. Zakonisht më të rrezikuara janë gjymtyrët.
3. Rreziku i rënies nga shtrati
Nëse ju nuk do të jeni në shtrat fëmija mund të rrotullohet dhe të bjerë. Për këtë arsye duhet të vendosni gjithmonë disa jastëkë në tokë në mënyrë që të pengoni një dëmtim të mundshëm të fëmijës.

Lexoni edhe: A duhet te fle ne krevat me femijen?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X