Fëmijët e dinë se si të arsyetojnë edhe nëse nuk flasin

0 0

Fëmijët e vegjël, duke filluar nga mosha 1-vjeçare ose pak më shumë, janë në gjendje të bëjnë arsyetime logjike edhe nëse nuk mund të flasin. Kjo është zbuluar nga një studim i kohëve të fundit amerikan i kryer në Universitetin John Hopkins.

Edhe fëmijët që nuk flasin mund të arsyetojnë

Hulumtimi amerikan përfshiu 144 fëmijë: djem dhe vajza, të moshës ndërmjet 12 dhe 19 muajsh. Për të arritur në përfundimin e mësipërm ishte e nevojshme të kryhej një test me këta fëmijë.

Studimi lidhur me logjikën

Një test logjik është bërë për fëmijët e përfshirë në hulumtim. Ky test konsistoi në paraqitjen e tyre në një rend të imazheve. Në pjesën e parë u treguan dy objekte (për shembull një lule dhe një dinozaur) që u fshehën pas një pengese. Pastaj një nga dy objektet u largua (për shembull dinozauri). Në një fazë të tretë, në të vërtetë, duke eliminuar pengesën, fëmija mund të zbulonte se cili objekt ishte fshehur. Gjatë gjithë këtij aksioni fëmijët u vunë re, duke i kushtuar vëmendje të veçantë lëvizjes së syve të tyre.

Rezultatet

Vështrimi i fëmijës u përqëndrua në atë që po ndodhte: megjithëse nuk mund të shprehte veten, ai ishte i hutuar vizualisht. Me fjalë të tjera, fëmija, pavarësisht moshës, i kushtoi vëmendje veprimeve për të kuptuar se objekti ishte fshehur, jo zhdukur. Pra, në moshën12 muajshe, fëmija ka aftësi racionale dhe di si të bëjë arsyetim logjik.

Lexo edhe: Femijet mesojne te flasin duke degjuar njeri-tjetrin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X