Fëmijët 10 muajsh, si zhvillohet inteligjenca e tyre

0 0

 

Aftësia për të arsyetuar zhvillohet në vitin e parë të jetës. Në moshën 10 muajshe, në të vërtetë, foshnjat janë në gjendje të bëjnë përjashtime dhe përgjithësime. Edhe para se të bëjnë një vjeç, foshnjat, në fakt, tashmë janë në gjendje të nxjerrin konkluzione duke u nisur nga supozime të caktuara.

Eksperimentet me kukulla

Studiuesit i nënshtruan një grup fëmijësh nga 10 deri në 13 muaj, në eksperimente të ndryshme. Së pari u treguan disa video në të cilat ishin tre kukulla: një elefant, një ari dhe një hipopotam. Kafshët kishin dimensione të ngjashme, por ato ishin vendosur në rresht në një mënyrë shumë të saktë: nga më të dobëtit deri te më të fortit. Në videot e ndryshme, elefanti kishte një lodër që ia kishte marrë ariu. Më pas, hipopotamusi kapi lodrën nga duart e arushit. Qëllimi i videove ishte të sugjeronte se ariu ishte më i fortë se elefanti, dhe se hipopotami ishte më shumë se dy të tjerët.

Më vonë, u transmetua një video në të cilën elefanti e çoi lodrën te hipopotami. Gjatë shikimit të këtij skenari, i cili ishte i papajtueshëm në krahasim me ata të mëparshmit, fëmijët ishin më të kujdesshëm. Më pas, një figurë e katërt (gjirafë) u përfshi gjithashtu në filmime, të cilat nuk luajtën një rol mbizotërues. Duke analizuar sjelljen e fëmijëve, shkencëtarët vërejtën se vëmendja e tyre u përqendrua më shumë kur skenari i lojës ishte i papritur, për të kuptuar pse ishte ndryshe nga ajo që kishin pritur.

Arsyetimi deduktiv

Fëmijët mësojnë shpejt, si sfungjerë që absorbojnë njohuritë në sasi të pabesueshme; rezultatet e studimit tregojnë mënyrën në të cilën qeniet njerëzore marrin informacion. Të jesh në gjendje të arsyetosh në një mënyrë deduktive, lejon të bësh përgjithësime, pa pasur nevojë të përjetosh drejtpërdrejt botën. Hulumtuesi Lourenco tha se, në bazë të eksperimenteve, mund të thuhet se fëmijët janë tashmë në gjendje për të bërë këtë lloj arsyetimi para përfundimit të vitit të parë të jetës, ndërsa më parë besohej se kjo ishte e pamundur deri në ‘ moshën katër ose pesë vjeçare. 

Me pak fjalë

Çdo fëmijë zhvillohet sipas metodave të tij. Prandaj është e pamundur të thuhet saktësisht se kur një fëmijë do të jetë në gjendje të arrijë një fazë të veçantë zhvillimi në mënyrë të përsosur; njohuria e fazave të ndryshme, megjithatë, mund të japë një ide të ndryshimeve që ndodhin gjatë rritjes dhe nuk duhet të alarmoheni nëse zhvillimi i fëmijës individual ka një kurs paksa të ndryshëm nga ajo që pritet.

Lexo edhe: Foshnjat mund te lexojne emocione te ndryshme para se te fillojne te flasin!

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X