Edhe fëmijët kanë nevojë për trajtim të shëndetit mendor, ja kur duhet të shqetësoheni

0 0
  • Një në 6 fëmijë mes moshës 6 dhe 17 vjeç përjetojnë një çrregullim të shëndetit mendor çdo vit.
  • Sjellja dhe ndryshimet e personalitetit, izolimi, irritimi i lehtë dhe përjetimi i dhimbjeve të kokës dhe dhimbjeve të shpeshta mund të jenë shenja që fëmija juaj ka nevojë për një ditë të kujdesit të shëndetit mendor.

Si përgjigje ndaj rritjes së niveleve të depresionit dhe vetëvrasjeve midis të rinjve në Shtetet e Bashkuara, disa shtete po ndërmarrin veprime.

Në vitin 2018, Utah miratoi një projekt-ligj që thotë se studentëve u lejohet të marrin një ditë mësime të shëndetit mendor si një mungesë e justifikuar nga shkolla. Oregon ndoqi udhëheqjen e Utah-ut në vitin 2019 kur nxori një ligj të ngjashëm.

“Kjo është një ide e shkëlqyer, veçanërisht për adoleshentët, sepse depresioni dhe ankthi ka aq shumë prevalencë midis këtyre grupmoshave,” tha Caroline Clauss-Ehlers, PhD, psikologe dhe profesore e asociuar në Rutgers, Universiteti Shtetëror i New Jersey.

Aleanca Kombëtare për Sëmundjen Mendore deklaron se 1 në 6 fëmijë midis moshës 6 dhe 17 vjeç përjetojnë një çrregullim të shëndetit mendor çdo vit.

Ditët e kujdesit të shëndetit mendor nuk janë të mira vetëm për aspektin praktik për t’u dhënë të rinjve pushim, por ato gjithashtu vërtetojnë se komuniteti dhe shoqëria po thonë, “Ne e kuptojmë dhe ne po ju mbështesim në këtë mënyrë “, tha Clauss-Ehlers .

Shelli Dry, OTD, terapist profesional dhe drejtor i operacioneve klinike në Enable My Child, pajtohet që këto ditë mund të ndihmojnë në eliminimin e stigmës përreth sëmundjes mendore.

Kur ka nevojë fëmija për kujdes të shëndetit mendor?

Ka vështirësi në krijimin e marrëdhënieve

“Ata mund të ndjehen sikur bota po mbaron dhe nuk mund të duket se i përballojnë gjërat sepse çështjet e marrëdhënive po mbizotërojnë mendimet e tyre. Kjo mund të krijojë stres dhe ankth. Ata janë shumë të përqendruar në atë që po shkon keq në marrëdhëniet e tyre dhe nuk mund të jenë në gjendje të studiojnë ose t’u përgjigjen njerëzve të tjerë”.

Presioni i performancës

Arritja e notave të mira mund të krijojë stres për fëmijët.

“Presioni për të performuar mirë në mënyrë akademike ose për disa studentë që të hyjnë në shkollën që ata ose prindërit e tyre duan, ose për fëmijët më të rritur të hyjnë në një kolegj të caktuar, është stresuese. Një nga pyetjet që lind për studentët është: ‘A jam mjaftueshëm i mirë? A jam mjaftueshëm i zgjuar? ‘Pra, ka shumë vetë-dyshime në këtë moshë, që është e vështirë”.

Trauma familjare

Kur prindërit shkurorëzohen ose humbasin një vend pune ose sëmuren, Clauss-Ehlers thotë se fëmijët përjetojnë ankth dhe ky është një reagim tipik.

“Këto situata sjellin të gjitha pasiguritë. Ankthi është paqartësia e asaj që do të ndodhë në të ardhmen. Mund të ndodhë që fëmijët duhet të ndihmojnë familjen në mënyra të ndryshme dhe ata nuk mund të jenë në aktivitete sepse duhet të kujdesen për motra ose vëllezër më të vegjël pas shkollës”, – tha ajo.

Në këtë situatë, ajo thotë se prindërit mund të ndihmojnë në lehtësimin e ankthit duke pasur një komunikim të hapur.

Sëmundje mendore ekzistuese

Nëse një fëmijë tashmë ka një problem të njohur të shëndetit mendor, Dry thotë se ata mund të mos kenë qëndrueshmëri për të trajtuar ngjarjet jetësore. Për shkak të kësaj, ata mund të kenë më shumë nevojë për të marrë një ditë të shëndetit mendor një ditë ose edhe më shpesh.

Kur është koha e duhur për të marrë trajtim për shëndetin mendor?

Ndërsa pak stres mund të jetë normal, Dry thotë se mund të bëhet problematik kur ekzistojnë shumë ngjarje negative që ndodhin në jetën e një fëmijë.

“Ekspertët e shëndetit mendor shikojnë sa gjëra kanë ndodhur njëra pas tjetrës. Nëse ka një divorc, kjo krijon një stres të vogël, por jo gjithmonë arrihet në një nivel toksik. Por nëse një fëmijë përjeton një divorc në familje apo një vdekje, dhe nuk po arrin rezultate të mira në mësime, ose po përjeton probleme në krijimin e marrëdhënieve, gjithçka që ndodh së bashku në një periudhë të shkurtër kohe mund të krijojë nivele toksike stresi”,- tha ajo.

Lexo edhe: Dëgjojini dhe mbështetini fëmijët, kjo i bën mirë shëndetit të tyre mendorPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse duhet të vaksinohen fëmijët...

Pandemia COVID-19 (koronavirus) e ka bërë të vështirë vazhdimin e mirëmbajtjes rutinore të shëndetit, pavarësisht nëse bëhet fjalë për një operacion jo shuëm të rrezikshëm, një vizitë urgjence apo edhe...

Rikthimi në shkolla e kopshte...

Rikthimi ose jo në shkolla në muajin shtator mbetet një vendim që do të merret nga ekspertët, megjithatë, nëse mësimi do të rifillojë notmalisht, pediatrit kanë disa këshilla. Federata Italiane...

Stresi nuk i dëmton fëmijët,...

Ndër prioritetet e prindërve, sigurisht është të garantojnë një fëmijëri të qetë për fëmijët e tyre, duke u kursyer atyre momente të vështira dhe raste të dhimbshme. Në fakt, sipas...

Fëmijët janë të vetëdijshëm se...

Kur shohim që fëmijët të luajnë, ne shpesh habitemi nga intensiteti dhe angazhimi i tyre. Fëmijët përjetojnë kënaqësi kur luajnë dhe krijojnë një botë imagjinare. Grupi PALS (Studiuesit e mësimit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X