loading

E lejoni fëmijën tuaj që të përdorë make up? Kjo është e vërteta e hidhur që fshihet pas këtyre produkteve

0 0

Shumica prej nesh e kujtojnë me saktësi momentin kur për herë të parë vunë make up në fytyrë. (Personalisht, unë isha 6 vjeç kur për herë të parë përdora fshehurazi një buzëkuq të nënës time që ajo padashje e kishte lënë mbi komodinë).

Në fakt të përdorësh make up-in e nënës është një rit që thuajse e  bëjnë të gjitha vajzat e vogla. Madje vitet e fundit kanë dalë produkte make up që përdoren posaçërisht për të mitura. Mirëpo përdorimi produkteve të tilla për fëmijët ka ngjallur një sërë polemikash dhe kjo për shkak të përbërësve problematikë që fshihen në to.

Ato madje mund të shkaktojnë reaksione të rënda alergjike.

Vitin e kaluar, një stacion i lajmeve me bazë në Karolinën e Veriut, në pronësi të ABC, njoftoi se kishte materiale të dëmshme dhe toksike në pluhurin shndërrues që ishte shitur nga një kompani pudre për fëmijët.

Ekspertët e shëndetësisë, bënë thirrje se kjo industri ka nevojë për një monitorim dhe rregullim të fortë pasi kozmetika është e ngarkuar me kimikate vdekjeprurëse duke u kthyer në një shqetësim të madh.

Sipas tyre ndikimet e pafavorshme tek përdoruesit, përfshirë këtu edhe fëmijët e foshnjat, nuk duhet të merren lehtë.

Ekspertët dhanë alarmin se prindërit duhet të përmbahen nga aplikimi i make-up mbi fëmijët e tyre me çdo kusht, sepse ndikimi dëmtues nga kimikatet e dëmshme do të jetë më i madh për ta.

Mjeku i shëndetit mjedisor dhe toksikolog i Universitetit Kebangsaan Dr. Mohd Hasni Ja’afar, tha se rreziku është më i madh tek fëmijët pasi ata kanë një normë më të lartë të metabolizmit (shndërrimeve kimike dhe biologjike në organizëm) dhe trupat e tyre mund të thithin pothuajse 100% të kimikateve nga produktet që aplikohen në lëkurën e tyre.

“Fëmijët kanë 10 deri 20 përqind mundësi më të lartë të absorbimit në krahasim me të rriturit për shkak të metabolizmit të tyre të lartë. Për fat të keq, trupat e tyre nuk mund të dallojnë ndërmjet lëndëve kimike të mira dhe të këqija. Ajo që është më shqetësuese është se efektet do të bëhen të dukshme në të ardhmen”, tha ai.

Mërkuri, që zakonisht gjendet në produktet e zbardhjes së lëkurës, është shumë absorbues  dhe grimcat  e tij jo vetëm që grumbullohen në organet kryesore të trupit, por gjithashtu kalojnë tek fetusi i një gruaje shtatzënë.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), ekspozimi transplacental është skena më e rrezikshme, pasi truri i fetusit në zhvillim është i ndjeshëm ndaj toksinave dhe metaleve të rënda.

Lexoni edhe: Ja perse nuk duhet ti merrni me vete femijet kur beni shopping per veten tuaj

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dëshironi të shmangni një emër...

Por kur bëhet fjalë për emrin e një personi, për të cilin prindërit vendosin për një vit dhe më pas fëmija do të jetojë me atë emër për dekadat e...

Doni që t’i rrisni flokët...

Pavarësisht nga pamja e tyre, ata gjithmonë duken të adhurueshëm. Sidoqoftë, si prind, ju mund të shqetësoheni për flokët e fëmijës pasi dëshironi që kur të rritet të ketë flokë...

Nëse fëmijët studiojnë muzikë përmirësojnë...

Hulumtimi Kanadez Studiuesit ekzaminuan të dhënat e shkollave të 112,000 studentëve nga të cilët rreth 13% kishin ndjekur të paktën një kurs muzikor, si piano, orkestër, grup xhazi, kor etj....

10 gjërat e zakonshme në...

Sigurisht që nënat kujdesen shumë gjatë blerjes së lodrave për t'u siguruar që ato nuk janë të rrezikshme për të vegjlit e tyre. Megjithatë, nganjëherë ne nënat nuk shohim përtej...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X