E ardhmja e femijes fillon qe ne moshen 3 vjecare, ja cfare thone studimet kanadeze

0 0

Studime të ndryshme kanë pasur si qëllim të kuptuarit e memories së fëmijës, e cila do të ndikojë edhe në ecurinë e fëmijës në shkollë. Duke qënë kështu po ju sjellim rezultatet e një studimi kanadez, të drejtuar nga një studiuese italiane.

Fëmijët me moshë 3-12 vjeçare

Në revistën “Intelligence” është publikuar një studim që i referohet memories së fëmijës. Ai përfshiu 1821 fëmijë të moshës 3 vjeçare, të cilët u morën sërish në studim në moshën 12 vjeçare. Fillimisht atyre ju kryen teste vizive, i cili u quajt edhe “testi i punës”. Testi i dytë u krye në moshën 12 vjeçare në të njëjtët fëmijë, duke vlerësuar tani ecurinë në shkollë dhe konkretisht dëshirën e tyre për të vazhduar apo braktisur studimet.

Arsimimi është më i mirë tek fëmijët…

Rezultatet kanë provuar se fëmijët që në moshën 3 vjeçare kanë shfaqur aftësi të mira në testin e punës, kanë qënë më pak të prirur për të braktisur studimet. Pra memoria e mirë vizive bën të mundur që fëmija të ketë një ecuri më të mirë dhe dëshirë më të madhe për të vazhduar studimet e larta.

Një ndihmë të madhe japin lojërat dhe librat

Për të ndihmuar zhvillimin e memories së fëmijës është shumë e rëndësishme t’i lexoni libra, t’i stimuloni me aktivitete si edhe t’i zhvilloni lojëra që fusin në “rreth” memorien.

Lexoni edhe: Cilat do te ishin librat e duhur per nje femije dy dhe tre vjecar?

A keni bere ndonjehere blerje online?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X