loading

Duhanpirja tek adoleshentet, rendesi e komunikimit me babain

0 0

Janë në lojë shumë faktorë negativë dhe pozitivë që ndikojnë në duhanpirjen tek adoleshentët, dhe ndër këta faktorë, është edhe dialogu cilësor që babai mund të bëjë me fëmijën.
Sipas ekspertëve…
Sipas një studimi të kryer në 3500 të rinj, dhe që më pas u prezantua në konferencën vjetore të “British psychological society”, roli i babait është shumë i rëndësishëm. Ata theksuan se më të prirur për të filluar duhanin ishin fëmijët nga mosha 15-24 vjeçare, dhe shumë prej tyre në këtë moshë mund të konsiderohen edhe duhanpirës të rregullt.
Edhe pse fushatat ndërgjegjësuese në lidhje me pasojat janë të shumta, rreth 20% e gjithë popullsisë botërore janë të varur nga nikotina.
Atëherë si të parandalojmë duhanpirjen tek fëmija jonë?
Sipas ekipit të doktor James White, të Universitetit të “Cardiff”, një rol thelbësor luan komunikimi që babai krijon me fëmijën e tij adoleshent, kjo do të ishte një nga mënyrat më të mira për ta parandaluar.
Por sipas ekspertëve rëndësi do të ketë edhe komunikimi instensive dhe cilësor në lidhje më ketë fenomen edhe me pjesëtarët e tjerë të familjes. Pra të gjithë në shtëpi mund të qëndrojnë bashkë dhe të bisedojnë në lidhje me fenomenin e duhanpirjes, efekteve, varësisë duke mos ju drejtuar fëmijës në formë detyruese. Gjithashtu në duhanpirje ndikojnë edhe faktorë të tjerë si mosha, seksi, fakti nëse prindërit janë duhanpirës apo jo etj. Por e theksojmë edhe njëherë, rëndësi më të madhe ka komunikimi ndërmjet babait dhe fëmijës.

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjidhënia parandalon obezitetin në fëmijëri

Pavarësisht nga përpjekjet e bëra në vendet evropiane nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, përqindja e obezitetit të fëmijëve mbetet e lartë, veçanërisht në mesin e atyre që nuk janë ushqyer...

Nëna harron fëmijën në makinë,...

Një grua, e ftuar në një baby shower me mikeshat e saj, doli nga makina dhe harroi të merrte vajzën me vete. Nëna në fjalë, një ditë para festës, e...

Shumë gjumë e lojëra, pak...

Gjumë i mirë, shumë aktivitet fizik dhe pak kohë para tabletëve dhe televizorëve: këto janë, të përmbledhura, tri armët themelore për mbrojtjen e fëmijëve. Ky është një raport i Organizatës...

Mos e lër djalin të...

Komenti në postimin e nënës "Urime për arritjet tuaja, por duket sikur fëmijët e tu janë shumë të mëdhenj për të qarë si vajza të vogla. Një djalë duhet të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X