Duhanpirja tek adoleshentet, rendesi e komunikimit me babain

0 0

Janë në lojë shumë faktorë negativë dhe pozitivë që ndikojnë në duhanpirjen tek adoleshentët, dhe ndër këta faktorë, është edhe dialogu cilësor që babai mund të bëjë me fëmijën.
Sipas ekspertëve…
Sipas një studimi të kryer në 3500 të rinj, dhe që më pas u prezantua në konferencën vjetore të “British psychological society”, roli i babait është shumë i rëndësishëm. Ata theksuan se më të prirur për të filluar duhanin ishin fëmijët nga mosha 15-24 vjeçare, dhe shumë prej tyre në këtë moshë mund të konsiderohen edhe duhanpirës të rregullt.
Edhe pse fushatat ndërgjegjësuese në lidhje me pasojat janë të shumta, rreth 20% e gjithë popullsisë botërore janë të varur nga nikotina.
Atëherë si të parandalojmë duhanpirjen tek fëmija jonë?
Sipas ekipit të doktor James White, të Universitetit të “Cardiff”, një rol thelbësor luan komunikimi që babai krijon me fëmijën e tij adoleshent, kjo do të ishte një nga mënyrat më të mira për ta parandaluar.
Por sipas ekspertëve rëndësi do të ketë edhe komunikimi instensive dhe cilësor në lidhje më ketë fenomen edhe me pjesëtarët e tjerë të familjes. Pra të gjithë në shtëpi mund të qëndrojnë bashkë dhe të bisedojnë në lidhje me fenomenin e duhanpirjes, efekteve, varësisë duke mos ju drejtuar fëmijës në formë detyruese. Gjithashtu në duhanpirje ndikojnë edhe faktorë të tjerë si mosha, seksi, fakti nëse prindërit janë duhanpirës apo jo etj. Por e theksojmë edhe njëherë, rëndësi më të madhe ka komunikimi ndërmjet babait dhe fëmijës.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X