Duhanpirja pasive rrit rezikun për kancerin oral dhe dëmtimin e dëgjimit

0 0

Pirja e duhanit pasiv shkakton më shumë se një milion vdekje në vit në nivel global: një studim i fundit ndërkombëtar, i cili u ndoq nga King’s College London, zbulon se ata që janë ekspozuar ndaj pirjes së duhanit pasiv për një kohë të gjatë kanë një rrezik më të lartë prej 51% për t’u prekur nga lloje të ndryshme kanceri, në krahasim me popullatën e përgjithshme. Studiuesit, të ardhur nga vende të ndryshme, vunë 7,000 njerëz nën studim. Ekipi i punës analizoi disa studime mbi këtë temë për të gjetur shkaqet.

Sa më e gjatë që koha e ekspozimit, që më shumë rritet rreziku

Studiuesit kanë treguar se ekspozimi i përsëritur ndaj tymit të dorës së dytë rrit rrezikun e zhvillimit të kancerit oral me 51 përqind; për më tepër, pirja e duhanit pasiv gjithashtu dëmton sistemin tonë dëgjimor dhe mukozën e gojës.

Studiuesit llogaritën se koha e ekspozimit ndaj molekulave të mbetjeve të cigareve është drejtpërdrejt proporcionale me rritjen e shanseve për zhvillimin e një tumori. Praktikisht, sa më shumë që jetoni me duhanpirës, ​​aq më i lartë është rreziku. Vlerësimet e studimit argumentojnë se 10-15 vjet ekspozim e rrisin shumë rrezikun.

Më të rrezikuarit janë fëmijët

Katër nga dhjetë fëmijë janë ende të ekspozuar ndaj rreziqeve të tymit të dorës së dytë. Të rriturit janë 33 përqind. Kur pini duhan, substanca të ndryshme të dëmshme depozitohen në lëkurën, flokët, flokët dhe rrobat e duhanpirësve. Prandaj, kontakti me një fëmijë të vogël është jashtëzakonisht i rrezikshëm. Istituto Superiore di Sanità gjithashtu paralajmëroi për infeksione të mundshme të veshit, të cilat tashmë prekin shumë fëmijët.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X