Djegia e lekures se femijes, rrezik edhe ne pranvere

0 0

Me këtë diell të bukur të këtyre ditëve edhe shëtitjet me fëmijën do të jenë më të shpeshta, por edhe kujdesi duhet të më i madh.

Ja si duhet të silleni.
Rreziku për t’u krijuar një melanomë.
Këtë alarm e kanë hedhur pediatrët e Universitetit “Loyola University Health System” të cilët i kanë kushtuar më shumë rëndësi rrezikut të shfaqjes së melanomës, e cila është një formë tumorale mjaft agresive. Ata theksojnë se mbrojtja e lëkurës së fëmijës pasi ka qënë në shtëpi përgjatë gjithë dimrit është shumë e rëndësishme.
Efektet e akumulimit
Djegia e herë pas hershme e lëkurës së bebes mund të rrisë rrezikun e shfaqjes së melanomës në momentin që ai do të jetë pak më i rritur. Ju duhet të përdorni në lëkurën e fëmijës një krem me faktor të lartë mbrojtës mbi 30 dhe të paktën 15 minuta para ekspozimit në diell. Fëmija duhet të ketë në kokë kapele. Duhet absolutisht të evitoni ekspozimin në diell në orën 10-14, gjatë së cilave edhe nëse del duhet të qëndrojë në hije edhe pse është pranverë.

Lexoni edhe: Shetitja me bebin tuaj


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X