Djali kishte dritë të kuqe në sy, rezulton me tumor

0 0

Nëna zbulon tumorin e djalit të saj

Ajo vuri re një reflektim të çuditshëm të kuq në syrin e djalit të tij dhe kështu zbuloi se foshnja kishte një tumor retinal. Kjo ndodhi me Kara Sefwn, nënë 43-vjeçare nga Newcastle, afër Sidneit. Djali i vogël, vetëm dy vjeç, kishte prej disa kohësh një njollë të kuqe në syrin e tij të majtë, në të cilën fshihej një retinoblastoma, një tumor infantil.

Historia

Deri më sot, ky lloj tumori është shumë i vështirë për t’u diagnostikuar pasi nuk ka simptoma të qarta dhe të dukshme. Kjo është arsyeja pse  sinjalizimi i gruas ishte thelbësor për të siguruar që Rocky, dy vjeç e gjysmë, është akoma gjallë sot, megjithëse pa një sy.

Vuajtjet e foshnjës filluan kur ai ishte vetëm katër muajsh. Ishte shkurt 2018, dhe Kara kishte vërejtur se djali i saj kishte një sy “dembel”. Pasi e çuan tek një pediatër, tek djali nuk u vërejt asnjë anomali. Sidoqoftë, intuita e nënës mendoi që diçka nuk ishte në rregull.

Zbulimi i gruas

Unë e çova djalin tek një okulist dhe doli që ai shikonte vetëm 10% në syrin e tij të majtë për shkak të kancerit të retinës. Nëse nuk do të kisha vërejtur, do ta kishim humbur” – tha nëna.

Rocky filloi ciklin e parë të kimioterapisë, më pas në shtator 2019 pati një rënie drastike për shkak të rëndimit të kancerit. Pas tre muajve të tjerë të kimioterapisë, kur terapia dukej se jepte rezultatet e para, fëmija u përkeqësua duke ndaluar frymëmarrjen. U operua me urgjencë, mjekët më pas kryen një ndërhyrjeje delikate urgjente për të hequr syrin.

“Ne ishim të mbingarkuar me dhimbje, por pastaj menduam se nuk ishte fundi, por një kapitull i ri për Rockyn. Kirurgjia ishte me të vërtetë stresuese, por Rocky, të cilin e quaj “kampioni im i vogël”, arriti të reagojë shumë mirë. Gjëja më e bezdisshme për të ishte heqja e fashës. Në fillim ai vrapoi përreth dhe nuk ishte në gjendje të mësohej me gjendjen e re”- tha nëna Kara, e cila më në fund u bëri thirrje të gjitha nënave që t’i besojnë instinkteve të tyre, gjë që shpesh mund të jetë vendimtare.

Lexo edhe: Nëna, gjithmonë besojini instinktit
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Unë nuk jam Down, kam...

Tetori është muaji  i ndërgjegjësimit lidhur me sindromën Down dhe sigurisht aktivitetet dhe thirrjet ndërgjegjësuese janë të shumta këtë periudhë. Blerina Lecini, bashkëshortja e këngëtarit të ndjerë Doktor Flori është...

Videomesazh nga psikologia Pranvera Paplekaj...

Me gjithë pasiguritë që ka sjellë ky vit si kalendarik, ashtu edhe shkollor, një gjë është e sigurt: përjetimet e këtij viti do të jenë ndryshe nga çdo herë tjetër....

Edhe pse koha po ftohet...

Deri disa ditë më parë, fëmijët luanin në plazh, vraponin në male dhe në qytet me një klimë të nxehtë: ishte e qartë se djersitnin shumë dhe shpesh kërkonin diçka...

Ky vogëlush ka gjetur një...

Vogëlushët bëjnë gjërat më të dashura! Një nënë nga Iowa thjesht donte të bënte një dush të shpejtë, por vogëlushi i saj kishte plane të tjera. Tani, teksti që ajo...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X