Disa mënyra për të rritur prodhimin tënd të qumështit

0 1

Ekziston një frikë e zakonshme që kanë shumë nëna nëse po planifikojnë të ushqejnë me gji bebet e tyre. “A do të jem në gjendje të prodhoj mjaftueshëm qumësht?”

Disa gra janë në gjendje të prodhojnë një sasi të madhe dhe të tjera duhet të punojnë më pak për të rritur furnizimin me qumësht të fëmijës. Gjëja e mirë është që prodhimi i qumështit është një proces i kërkesës dhe furnizimit. Për të shpejtuar prodhimin e qumështit dhe për të rritur sasinë tuaj të përgjithshme të qumështit, kryesorja është të hiqni më shumë qumësht nga gjiri dhe ta bëni këtë shpesh në mënyrë që më pak qumësht të grumbullohet në gji midis ushqyerjes. Këtu janë disa këshilla dhe mënyra të ndryshme për të rritur prodhimin e qumështit tuaj.

Si të filloni?

Duke ndjekur seksionin tuaj si infermiere, qetësohuni dhe filloni të pomponi. Edhe nëse nuk jeni duke prodhuar qumësht, stimulimi i gjirit ndihmon që të prodhoni sa më shumë qumësht. Mos hiqni dorë dhe mos mendoni se nuk po funksionon nëse qumështi nuk rrjedh.

Sigurohuni që ta bëni thithjen në një ambient të rehatshëm. Disa pompa kanë nivele të rregullueshme të procesit thithjes. Nëse nuk po prodhoni aspak qumësht, vendoseni aq lart sa duhet për të prodhuar qumështin. Nëse nuk po prodhoni shkoni në një ambient që vërtet ndiheni rehat. Pompimi mund të mos jetë i “natyrshëm”, por nuk duhet të jetë i dhimbshëm.

Sa shpesh duhet të përdorim pompëm?

Në mënyrë ideale, nëse furnizimi juaj është jashtëzakonisht i ulët, duhet të ushqeni foshnjën tuaj me gji çdo dy orë dhe ta ndiqni atë me një seancë pompimi.

Sidoqoftë, nëse ky orar ju duket i mbingarkuar, pomponi  ushqyes sa më shpesh që të keni mundësi për çfarëdo periudhe kohe.

(Personalisht, unë do të thosha jo më shumë se 25 minuta për çdo seancë pompimi. Këto duhet të jenë shpërthime të shkurtra por të shpeshta.)

Sa kohë duhet përdorur pompa e gjirit?

Nëse nuk keni prodhuar qumësht edhe pas 10 deri 15 minutash dhe nuk keni pësuar ndonjë dhimbje, mbyllni pompën dhe përsëriteni procesin pas ushqyerjes tuaj të ardhshme. Nëse keni qenë në gjendje të prodhoni qumësht, vazhdoni të pomponi të paktën 5 minuta derisa të bjerë pika e fundit e qumështit. Ndonjëherë ju do të përjetoni atë që quhet një “situatë e dytë”. Kjo ndodh kur prodhoni qumështin derisa fluksi të ndalojë, ju vazhdoni të pomponi, dhe pas disa minutash qumështi fillon të rrjedhë përsëri. Nëse keni një rënie të dytë, vazhdoni të pomponi për pesë minuta pasi të ndalojë rrjedhën e dytë.

Mos lejoni që pajisjet e pompës së gjirit dhe pompimi i shpeshtë t’ju frikësojnë. Bëni sa më shumë që të keni mundësi, sa më shpesh që të mundeni.

Këtu janë disa sugjerime se si të rritni furnizimin tuaj:

 • Monitoroni shpesh peshën e foshnjës tuaj, veçanërisht në ditët dhe javët e para nëse po përjeton furnizim të ulët. Në përgjithësi, sa më gjatë furnizimi juaj të ketë qenë i ulët, aq më shumë kohë do të duhet për ta rritur atë sasi.
 • Merrni ndihmë herët, përpara se shtimi i peshës të bëhet shqetësim i madh. Pothuajse në të gjitha rastet, sapo një fëmijë i shëndetshëm fillon të fitojë peshë, ai / ajo nuk do të fillojë ta humbasë atë. Githmonë nëse nuk ka ndonjë problem themelor mjekësor me nënën ose foshnjën.
 • Kujdesuni për veten. Mundohuni të hani mirë dhe të pini lëngje mjaftueshëm. Pini zakonisht 6-8 gota në ditë. Dieta juaj nuk ka pse të jetë e përsosur, por duhet të hani aq sa duhet për të mos u lodhur gjatë gjithë kohës. Është e lehtë të mërziteni aq shumë me kujdesin ndaj fëmijës sa të harroni të hani dhe pini sa duhet.
 • Mos u mundoni të ushqeheni gjatë ushqimit, veçanërisht në fillim ndërsa jeni duke vendosur furnizimin tuaj. Ju duhen 500 kalori shtesë çdo ditë gjatë kohës që jeni në qumësht gjiri, ndaj hani ushqime me cilësi të lartë dhe kufizoni yndyrat dhe ëmbëlsirat.
 • Mundohuni të merrni një minimum prej 8 ushqimesh brenda 24 orësh, dhe më shumë nëse është e mundur.
 • Ofroni të dy gjinjtë në secilin vakt ushqyes. Vëzhgoni fëmijën tuaj ndërsa po ushqehet. Fillimisht ai do të ushqehet fuqishëm për disa minuta, pastaj do të fillojë të ngadalësohet dhe të gëlltitet më rrallë. Mund të vazhdojë me njërin gji për një kohë të gjatë dhe pastaj të jetë shumë i lodhur për të marrë gjoksin tjetër kur përpiqeni të ndërroni anët.
 • Provoni ta ndërroni atë në gjoksin tjetër sa më shpejt që gjiri i tij saj të ngadalësohet, edhe nëse ka kaluar vetëm disa minuta. Bëni të njëjtën gjë në gjoksin tjetër. Kjo do të sigurojë që foshnja juaj të marrë më shumë nga telat më të larta të kalorive, duke siguruar gjithashtu që të dy gjinjtë të marrin stimulim adekuat.
 • Provoni të masazhoni gjoksin butësisht. Kjo mund të ndihmojë që më të pasurit, kalori më të larta të Përdorimi i kompresimit të gjirit është një mënyrë e thjeshtë dhe efektive për ta ndihmuar fëmijën tuaj të marrë më shumë qumësht. Foshnjat e porsalindura shpesh do të bien në gjumë kur fluksi i qumështit ngadalësohet, edhe nëse nuk do të kenë marrë sa duhet për të ngrënë.
 • Sigurohuni që përdorni teknikat e duhura të ushqyerjes me gji. Kontrolloni pozicionimin tuaj për t’u siguruar që ai / ajo është duke u ushqyer në mënyrën e duhur.
 • Shmangni shishet dhe qetësuesit nëse është e mundur. Nëse fëmija juaj nuk është ushqyer mjaftueshëm, përpiquni të përdorni një filxhan, shiringë, ose sistemin e ushqyerjes me tub, veçanërisht në fillim (foshnjat nën 2 javë). Kjo është më pak shqetësuese për foshnjat që janë të përshtatur mirë me ushqyerjen me gji, pasi ka shumë më pak të ngjarë të kenë probleme, të kthehen mbrapa me radhë midis gjirit dhe shisheve.
 • Sigurohuni që të keni qasje në një pompë me cilësi të mirë. Fatkeqësisht, shumë nga pompat manuale ose pompat e baterive me kosto të ulët nuk janë më të mirat.
 • Mënyra më e mirë për të rritur furnizimin tuaj është të pomponi dyfish për 5-10 minuta pasi të ushqeni fëmijën tuaj, ose të paktën 8 herë në 24 orë.
 • Shmangni marrjen e kontrollit hormonal të lindjes. Shumë gra pësojnë humbje në prodhimin e qumështit pasi të rikthehen në kontrollin e tyre hormonal të lindjes. Disa prej tyre madje ‘thahen’.

Lexo më shumë: Papritur ndalova së ushqyeri me qumësht fëmijën tim


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X