Dëshironi të jetoni më gjatë? Ndaloni së qeni kaq pesimist

Një pamje më pozitive ndaj jetës mund të rrisë shanset tuaja për të jetuar më gjatë, sugjerojnë studime të reja.
0 0

Zbulimi buron nga një vështrim i optimizmit dhe jetëgjatësisë midis afro 70.000 grave dhe 1.400 burrave. Ai bazohet në hulumtimet e mëparshme që lidhin nivele më të larta të optimizmit me uljen e rreziqeve të sëmundjeve kronike dhe vdekjes së parakohshme.

Parashikues i fuqishëm

Ky studim na çoi më tej duke sugjeruar që njerëzit optimistë kanë më shumë gjasa të arrijnë jetëgjatësi jo të zakonshme, ose mbi 85 vjeç.

Në krahasim me njerëzit që ishin më pak optimistë, burrat dhe gratë optimistë të studiuar ishin 50% deri në 70% më të predispozuar të arrinin moshën 85 vjeç.

Gjetjet u mblodhën edhe pasi u llogaritën ndikime të tjera, të tilla si prejardhja arsimore, gjendja martesore, miqësitë, problemet shëndetësore kronike dhe depresioni, u arrit përfundimi.

Optimizmi ishte një parashikues i fuqishëm i jetëgjatësisë, pa marrë parasysh zakonet e një personi kur bëhet fjalë për duhanin dhe përdorimin e alkoolit, ushtrimet, të ngrënit mirë ose marrjen e kujdesit rutinë mjekësor.

Ndërhyrje të reja

Ekipi i studimit sugjeroi që zbulimet mund të tregojnë rrugën për ndërhyrje të reja që mund të nxisin optimizmin dhe në këtë mënyrë të zgjasin jetën, siç janë meditimi dhe programe të caktuara psikoterapie.

Ata arritën në përfundimin se optimizmi ka rëndësi pas analizimit të të dhënave nga Studimi i Shëndetit të Infermierëve, i cili u përqëndrua te gratë, dhe Studimi Normal i Plakjes së Veteranëve, i cili u përqëndrua te burrat.

Gratë ishin 58 deri 86 vjeç (mosha mesatare: 70) kur u vlerësuan për herë të parë zakonet e tyre shëndetësore, shëndeti i përgjithshëm dhe perspektiva optimiste. Ato u ndoqën për 10 vjet.

Burrat ishin 41 deri 90 vjeç (mosha mesatare: 62) kur kishin një vlerësim të ngjashëm dhe një provim fizik në 1986. Ata u ndoqën për 30 vjet.

Në fund të periudhave të studimit, studiuesit zbuluan se rezultatet për gratë dhe burrat ishin afërsisht të njëjta: Sa më optimist të jetë individi, aq më të mëdha janë shanset për të jetuar më gjatë – dhe më të mëdha janë shanset për të arritur një moshë “të jashtëzakonshme”.

Më shumë sesa mungesë depresioni

Prania e optimizmit është më shumë sesa mungesa e depresionit, kështu që edhe në mesin e atyre që luftojnë me depresionin pak optimizëm mund të funksionojë akoma për të rritur jetëgjatësinë.

Studiuesit thanë se shumë arsye pse optimizmi krijon jetëgjatësi.

Optimistët kanë më pak stres, sepse ata nuk priren të merren me njerëz negativë dhe ndjehen më të fuqishëm për të kapërcyer pengesat. Ata kanë më pak gjasa  të heqin dorë në pengesën e parë që ju del. Stresi është një vrasës dhe shkatërron trupat tanë.

Optimizmi mund të mësohet

Optimistët gjithashtu kanë më pak gjasa të pësojnë depresion dhe negativitet – faktorë që shpesh lidhen me shëndetin më të dobët dhe sëmundje.

Për më tepër, optimistët priren të kujdesen më mirë për veten e tyre dhe të kenë një kohë më të lehtë për të bërë dhe mbajtur miq, “një burim i mirë-dokumentuar i shëndetit dhe i jetëgjatësisë”.

Por e mira është se optimizmi dhe motra e saj e fuqishme, mirënjohja, mund të mësohen.

Lexo edhe: E thotë shkenca: Çiftet që zihen më shumë, jetojnë më gjatëPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si i zgjidhin konfilktet çiftet...

Paralajmërim: ky material nuk ka të bëjë me kush fiton apo kush ka të drejtë. Kur luftoj me partnerin tim, ndihem sikur bota po shembet përreth meje. Unë jam një...

Çfarë dua t’u mësoj fëmijëve...

Po bisedoja me burrin tim një ditë, kur krejt papritur më erdhi një mendim. "A mund të besosh se një ditë djalit tonë do t'i thyhet zemra dhe ne nuk...

Çfare ndodh me trurin tone...

Frika, ankthi e pasiguria janë ndjesi shumë normale pas situatave të rënda, siç ishte ajo e tërmetit të pak ditëve më parë. Psikologia Fleura Shkëmbi shpjegon nga ana shkencore se...

Pesë mënyra për të mbajtur...

Shkoni në shtrat rregullisht në të njëjtin orar Të shkuarit në gjumë dhe zgjimi në një orar të rregullt, madje edhe gjatë fundjavave  do ta mësojë trupin tuaj. Ushqyerja e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X