Si i zgjidhin konfilktet çiftet që kanë marrëdhënie të shkëlqyer?

0 1

Paralajmërim: ky material nuk ka të bëjë me kush fiton apo kush ka të drejtë.

Kur luftoj me partnerin tim, ndihem sikur bota po shembet përreth meje.

Unë jam një njeri që bëj katastrofa. Gjithmonë mendoj dhe ndjehem më keq në situata të tensionuara. Dhe jam shumë e ndjeshme, që do të thotë çdo fjalë e shkëmbyer ashpër, vështrimi me zhgënjim ose zëri me tonalitet pak të ngritur për mua është si një goditje në zemër.

Sidoqoftë, përmbysja e stilit tim të diskutimit është se kam tendencë të mbaj fjalët e këqija për më shumë se 10 minuta. Fakti që dikush mund të lëndohet nga fjalët e mia, më bën të stepem. Më mirë pranoj të kërkoj falje edhe kur e di se nuk kam gabim, sesa të lejojë të zgjasë zënka.

Por siç rezulton, unë nuk duhet të stresohem aq shumë; përkundrazi, përqendrimi im duhet të jetë në stilin tim të “luftimit”. Ka mjaft gjëra për të cilat duhet të punoj, nëse dua të praktikoj artin e shkëlqyeshëm të ‘panairit të luftimit’, një term i përdorur nga ekspertët e marrëdhënieve për të përshkruar zgjidhjen e shëndetshme të konflikteve. Kjo është e drejtë; luftimet/ zënkat mund të jenë të shëndetshme. Me të vërtetë!

“Konflikti është një fakt i jetës në shumicën e marrëdhënieve, dhe të argumentosh – për aq kohë sa nuk është destruktive dhe nuk shndërrohet në vrasje të personazhit – nuk është një gjë negative”, pohon ekspertja Dr Phil McGraw.

Si debatoni dhe si e zgjidhni argumentin? Kjo është pika në të cilën marrëdhëniet bëhen më të thella ose të cekëta. ”

Pra, po luftoni ndershëm apo në mënyrë të padrejtë? Sipas ekspertëve, këto janë gjërat kryesore që çiftet e suksesshme bëjnë kur argumentojnë se në fund të fundit ndihmojnë në forcimin, jo dobësimin e marrëdhënies së tyre…

  1. Ata nuk i shmangen pyetjeve të mëdha

Në të gjitha marrëdhëniet e shëndetshme, çiftet nuk kanë frikë të shikojnë të ardhmen së bashku dhe të adresojnë pyetje të mëdha, të frikshme; si kur ose nëse duan fëmijë, pavarësisht nëse vlerat e tyre fetare dhe politike janë të përafërta, dhe çfarë do të bënin në rastin kur njërit prej tyre t’i ofrohet një mundësi karriere në një qytet tjetër.

“Kur temat tabu ose të pakëndshme mbeten të paadresuara, ato mund ta shndërrojnë çdo ngjarje dashamirëse në një dramë të madhe, e cila mund të ishte shmangur që në fillim”.

  1. Ata nuk e prekin njëri- tjetrin në karakter

Është joshëse që të zhyteni në gjaknxehtësinë e momentit dhe ta quash partnerin “idiot” ose të thuash apo të bësh diçka për të nënkuptuar se ai është disi inferior, por ekspertët e marrëdhënieve paralajmërojnë se është një nga lëvizjet më të dëmshme që mund të bëni nëse dëshironi që marrëdhënia juaj t’i kalojë sprovat e kohës.

  1. Ata vendosin rregulla themelore

Debati, konflikti, luftimi është një çështje e çrregullt që nuk priret të ndjekë një strukturë veçanërisht logjike; por nuk duhet të jetë kështu. Çiftet që vendosin rregulla themelore për të argumentuar në të vërtetë kanë një shans shumë më të mirë për të qëndruar në temën e vërtetë të debatit, duke shmangur degjenerimin në fyerje dhe kanë më shumë gjasa të punojnë drejt zgjidhjes.

  1. Çështja nuk është kurrë “ose të bini dakord ose të bëheni kundërshtarë”

Një nga zakonet më toksike të marrëdhënies që një çift mund të praktikojë është vendosja e marrëdhënies në pikëpyetje sa herë që ka një argument. Përdorimi i ‘mbarimit të gjërave’ si një kërcënim në rast mosmarrëveshjesh është një sjellje shkatërrimtare që pothuajse gjithmonë krijon çarje të konsiderueshme në lidhjen tuaj. Ajo gjithashtu krijon luftën për “fitimin me çdo kusht” në vend të përpjekjeve drejt të kuptuarit të perspektivave të kundërta të njëri-tjetrit për të arritur në një zgjidhje pozitive.

“Kjo nuk do të thotë ultimatum. Marrëdhëniet janë negociata dhe kur ju vendosni ultimatume, nuk ka më negociata, “shpjegon McGraw.

“Kur nuk ka më negociata, marrëdhëniet prishen, njerëzit lëndohen, ata marrin vendime joracionale dhe ju përfundoni me një vendim që asnjë prej jush nuk e dëshiron.”

  1. Ata dinë të bëjnë pushim

Çiftet në marrëdhënie të dashura dhe të shëndetshme dinë të kuptojnë kur një argument po ju ikën nga duart, dhe tërheqin frenat në përputhje me rrethanat. Kjo mund të nënkuptojë të kërkoni një orë për t’u qetësuar ose për të qëndruar vetëm, duke rënë dakord të rishikoni çështjen në një moment të dytë.

  1. Ata janë një skuadër

Është jashtëzakonisht e lehtë të zbrisni në një mentalitet ‘Ti kundër Meje’ kur debatoni me partnerin tuaj, duke përdorur sjellje shkatërruese të përqendruara rreth fitores me çdo kusht. Por çiftet që luftojnë drejt, e dinë që të luftosh me partnerin nuk është aspak për të fituar ose humbur. Ata e shohin veten si një ekip, duke punuar përfundimisht drejt një zgjidhjeje të përbashkët, edhe kur pikëpamjet e tyre për një temë mund të ndryshojnë.

Lexo edhe: Zënkat në çift dëmtojnë shëndetin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çudia po zgjat përtej ditës...

A zgjat vërtet vetëm tri ditë çudia më e madhe? Jo, çudia ka filluar të zgjasë më shumë dhe ky është lajmi i mirë, mes të keqes që mund të...

Jo rastësisht kjo është fotoja...

“Zemër e di që unë ndoshta dukem shumë keq, por po bëj një foto para se të shkoj në shtrat në mënyrë që ta mbajmë mend këtë. Ajo është vetëm...

Çfarë dua t’u mësoj fëmijëve...

Po bisedoja me burrin tim një ditë, kur krejt papritur më erdhi një mendim. "A mund të besosh se një ditë djalit tonë do t'i thyhet zemra dhe ne nuk...

Çfare ndodh me trurin tone...

Frika, ankthi e pasiguria janë ndjesi shumë normale pas situatave të rënda, siç ishte ajo e tërmetit të pak ditëve më parë. Psikologia Fleura Shkëmbi shpjegon nga ana shkencore se...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X