Zënkat në çift dëmtojnë shëndetin

0 0

Dashuria nuk është e bukur pa zënka? Jo gjithmonë. Ose më mirë, varet nga grindjet dhe, mbi të gjitha, varet nga gjendja juaj shëndetësore. Sepse grindjet mund t’ju dëmtojnë vërtet. Veçanërisht nëse vuani nga sëmundje kronike. Dashuria, pra, mund të shkaktojë dëme, si nga ndjenjat edhe nga pikëpamja fizike. Mosmarrëvehsjet midis partnerëve mund të përkeqësojnë sëmundje kronike siç janë artriti dhe diabeti. Kjo është zbuluar nga një studim nga Qendra e Shtetit Penn për Plakjen e Shëndetshme.

Efektet e zënakve në çift mbi artritin dhe diabetin

Studiuesit arritën në këtë rezultat pas një studimi të gjatë dhe në thellësi, pas së cilit ata zbuluan se, kur jeni çift, është më mirë të mos luftoni shumë. Sondazhi përfshiu dy grupe pjesëmarrësish: një i përbërë nga 145 persona me osteoartrit në gjunjë dhe bashkëshortët e tyre, ndërsa tjetra përbëhej nga129 njerëz me diabet të tipit 2 dhe burrat ose gratë e tyre. Pjesëmarrësit në të dy grupet mbanin ditarët e përditshëm në gjendjen e tyre të humorit dhe shëndetësore. Në fund të analizës u konstatua se në të dy rastet një gjendje më e keqe u shoqërua me tension më të madh me partnerin, gjë që çoi në një përkeqësim të simptomave. Përveç kësaj, studiuesit zbuluan se në rastin e artritit, ashpërsia e simptomave rriti tensionet edhe ditën tjetër.

Problemet e zemrës dhe më shumë

Prandaj, problemet sentimentale jo vetëm që kanë një ndikim të fortë në gjendjen emocionale dhe psikologjike, por gjithashtu mund të përkeqësojnë simptomat e sëmundjeve kronike, duke konfirmuar lidhjen “e ndërlikuar” midis dashurisë dhe shëndetit fizik.

Lexo edhe: Kjo lloj marredhenie ne cift demton shendetin mendor


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X