Dëmtimet që sjell çanta e shkollës dhe mënyra e duhur për ta mbajtur

0 0

Numri i fëmijëve nën 12 vjeç që vuajnë nga dhimbjet e shpinës sa vjen e është në rritje, dhe përqindja rritet me rritjen e moshës. Shumica e fëmijëve mbajnë çanta shpine shumë të rënda për peshën e tyre trupore dhe shumë nuk i mbajnë siç duhet. Një çantë shpine e papërshtatshme, në fakt, mund të çojë në kontraktura të dhimbshme të muskujve dhe supozimin e pozicioneve të pasakta. Sidoqoftë, nuk është e vërtetë që një çantë shpine shumë e rëndë mund të çojë në skoliozë, e cila ndodh vetëm për shkaqe gjenetike. Këtu janë rregullat që duhet të ndiqni për të sjellë çantën e shpinës në shkollë.

Zvogëloni përpjekjet

Kur vendosni çantën e shpinës është e rëndësishme që të hidhni gjithmonë të dy rripat e shpatullave për të shpërndarë peshën në shpinë, por ky nuk është rregulli i vetëm që duhet ndjekur. Për të parandaluar përpjekjet e tepërta, në fakt, rripat e shpatullave duhet të rregullohen në mënyrë që pjesa e poshtme e shpinës të mos arrijë më shumë se 10 cm nën bel dhe është më mirë të shmangni mbajtjen e çantës në shpatull për më shumë se 30 minuta a ditë dhe qetësoni shpinën sa më shpejt të jetë e mundur.

Shpërndarja e objekteve brenda është gjithashtu shumë e rëndësishme: duhet të ndjekë një hierarki të peshës nga mbrapa në pjesën e jashtme të shpinës. Gjithashtu këshillohet që të mos hapni menteshat që lejojnë zmadhimin e çantës, pasi është më mirë të shpërndani peshën në lartësi dhe gjerësi dhe jo në thellësi.

Zgjidhni modelin e duhur

Para së gjithash, çanta e shpinës duhet të jetë ergonomike, me rripa të gjerë, të mbushur dhe të rregullueshëm në shpatulla, rrip mesi për të shpërndarë peshën dhe shkarkuar atë në zonën e legenit. Vini gjithmonë të dy rripat e shpatullave. Vendosni objektet më të rënda në pjesën në kontakt me pjesën e pasme. Më mirë të mos nxitoni ose të sforcoheni kur vendosni çantën e shpinës. Kur qëndroni në vend, për shembull në autobus ose gjatë pritjes në stacion, hiqeni çantën nga shpatullat tuaja.

Karrocat nuk janë më të mira se çantat e shpinës. Sipas ekspertëve, në fakt, karroca e detyron fëmijën të marrë një qëndrim të pasaktë gjatë ecjes, i pabalancuar nga ana e karrocës dhe nuk bën të mundur lëvizjen e një gjymtyre. Në thelb ju bën të ecni me shpinën të anuar në njërën anë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X