Covid 19, cila pjesë e popullsisë është më tepër në rrezik?

0 0

Pyetja fillestare në lidhje me Covid-19 është: cilët faktorë gjenetikë ndikojnë që disa pacientë të prekur përjetojnë një gjendje serioze dhe kërcënuese për jetën, ndërsa të tjerë e kalojnë me simptoma të lehta ose madje janë asimptomatikë? Rezultatet e një prej studimeve më të mëdha të shoqërisë gjenomike të kryera ndonjëherë, i cili përfshin gati 50,000 pacientë me Covid dhe dy milionë kontrolle mbi subjekte të pa infektuar, janë botuar në revistën shkencore “Nature”.

Azia më e rrezikuar

Një përmbledhje gjithëpërfshirëse e gjetjeve zbulon 13 ‘vende’, vende në gjenomin njerëzor, të cilat janë të lidhura fort me infeksione të rënda Covid. Nga 13 lokacionet e identifikuara deri më tani nga ekipi, dy kishin frekuenca më të larta në mesin e pacientëve me origjinë nga Azia Lindore ose Azia Jugore sesa ata me origjinë evropiane. “Varianti FOXP4” i lidhur me Covid të rëndë rrit shprehjen e gjeneve, duke sugjeruar që frenimi i gjenit mund të jetë një strategji e mundshme terapeutike.

Studiuesit gjithashtu identifikuan dhe konfirmuan rëndësinë e disa faktorëve shkakësorë të varur nga mënyra e jetesës në jetën praktike, siç është pirja e duhanit dhe indeksi i lartë i masës trupore (obeziteti).

Një hulumtim me 25 vende     

Ideja për kërkimin filloi në Mars të vitit 2020 nga Andrea Ganna, drejtues i grupit në Institutin për Mjekësinë Molekulare të Finlandës (FIMM) të Universitetit të Helsinkit dhe Mark Daly, drejtor i FIMM dhe anëtar i institutit në Institutin e gjerë të MIT dhe Harvard të Bostonit, Masaçusets. Projekti, i cili mori emrin e Iniciativës së Gjenomikës Pritëse të COVID-19, është bërë një nga bashkëpunimet më të mëdha në gjenetikën njerëzore dhe aktualisht përfshin mbi 3.500 autorë dhe 61 studime nga 25 vende, përfshirë Italinë: në zonën e Milanos, përveç kësaj në Humanitas, morën pjesë Universiteti i Milanos dhe Universiteti i Milanos Bicocca.

Duke kërkuar trajtime të reja

“Sa më mirë të arrijmë të trajtojmë Covid, aq më shumë komuniteti mjekësor do të jetë në gjendje të menaxhojë sëmundjen dhe ndikimin e saj në shoqëri. Për këtë qëllim, konsorciumi global i vuri të dhënat e mbledhura menjëherë në dispozicion të komunitetit shkencor, në mënyrë që të përshpejtojë kërkimin nga shkencëtarët e tjerë sa më shumë që të jetë e mundur. Qëllimi është të zbulojmë strategji terapeutike që lejojnë, falë kontributit të gjenetikës në kuptimin e mekanizmave molekularë të sëmundjes, të përdorin ilaçe ekzistuese që mund të çojnë shpejt në terapi të reja”, – shpjegon profesoresha Rosanna Asselta, Profesore e Gjenetikës Mjekësore në Universitetin Humanitas, e cila koordinoi kontributin e Humanitas.

Kuriozitet

SARS-CoV-2 shkakton sëmundjen COVID-19, akronim i vendosur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (“CO” për “korona”, “VI” për virusin dhe “D” për “disease”, që do të thotë “sëmundje” në anglisht) , 19 qëndron për 2019, viti kur u identifikua.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X