Cilët janë më të lumtur pronarët e qenve apo të maceve?

0 0

Ka dy lloje njerëzish në këtë botë: ata që duan qentë dhe ata që duan macet. Dhe sipas një studimi të ri, një grup është shumë më i lumtur se tjetri. Studimi i Përgjithshëm Social zbuloi se 36 përqind e pronarëve të qenve raportuan se ishin “shumë të lumtur” në krahasim me vetëm 18 përqind të pronarëve të maceve.

GSS, i cili është kryer çdo vit që nga 1972 nga NORC në Universitetin e Çikagos, ka anketuar mes 1.500 dhe 3.000 të rritur amerikanë në tema të ndryshme jetese midis prillit dhe nëntorit të vitit 2018. Ky ishte viti i parë që përfshinin pyetje rreth posedimit të kafshëve shtëpiake.

Tek gjashtë nga 10 familje amerikane që kanë të paktën një kafshë, hulumtuesit zbuluan gjithashtu se 93 për qind e atyre me qen i referohen qenit të tyre si anëtar i familjes. Vetëm 83 përqind e pronarëve të maceve pranuan të njëjtën gjë.

Por megjithë nivelet e larta të lumturisë te pronarët e qenve, The Washington Post theksoi se ka faktorë të tjerë të rëndësishëm që mund të kenë luajtur një rol në atë përfundim. Për shembull, studimi zbuloi se pronarët e qenve kanë më shumë gjasa të jenë të martuar ose të kenë një shtëpi, dhe të dy këta faktorë mund të rrisin cilësinë e jetës së një personi.

Dhe qeni kundrejt debatit ndaj maces është ai që shkencëtarët kanë studiuar për shumë vite dhe që vazhdon të tregojë në favor të mikut më të mirë të njeriut. Një studim masiv i vitit 2017 zbuloi se pronarët e qenve jetojnë më gjatë, kanë jetë më të shëndetshme me një reduktim të konsiderueshëm të rrezikut të vdekjes, veçanërisht për shkak të sëmundjeve kardiovaskulare. Pronarët e qenve gjithashtu priren të jenë më pak të stresuar dhe më aktivë në përgjithësi.

Megjithatë, rezultatet kanë treguar se macet janë më inteligjente se qentë.

Lexo edhe: Ja disa arsye pse kafshet shtepiake nuk duhet te flene ne krevatin tuaj


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X