Çfarë është stafilokoku?

0 0

Stafilokoku është një grup i baktereve që mund të shkaktojnë një sërë sëmundjesh infektive në indet e ndryshme të trupit.

Mbi 30 lloje të ndryshme të stafilokokëve mund të infektojnë njerëzit, por shumica e infeksioneve shkaktohen nga Staphylococcus aureus. Stafilokokët mund të gjenden normalisht në hundë dhe në lëkurë (dhe më pak në vende të tjera) tek rreth 25% -30% të të rriturve të shëndetshëm dhe në 25% të punonjësve në spitalore. Në shumicën e rasteve, bakteret nuk shkaktojnë sëmundje. Megjithatë, prerja ose dëmtime të tjera të lëkurës mund të lejojnë bakteret të kapërcejnë mekanizmat mbrojtëse natyrore të trupit, duke çuar në infeksion.

Kush është në rrezik për infeksionet staph?

Çdokush mund të zhvillojë një infeksion të tillë, edhe pse disa grupe njerëzish janë në rrezik më të madh, duke përfshirë foshnjat e sapolindura, gratë që ushqejnë me gji dhe njerëzit me sëmundje kronike siç janë diabeti, kanceri, sëmundjet vaskulare dhe sëmundjet e mushkërive. Përdoruesit e drogës injektuese, ata me lëndime ose çrregullime të lëkurës, prerje kirurgjike dhe ata me një sistem imunitar të dobësuar për shkak të sëmundjes ose si rezultat i medikamenteve që mbrojnë imunitetin, të gjithë kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të infeksioneve staph.

A është ngjitës?                                             

Këto infeksione janë ngjitëse. Kontakti i drejtpërdrejtë me një plagë të infektuar, ose me sende të kujdesit personal të tilla si brisqe, fashat, etj, janë rrugë të zakonshme të transmetimit. Kontakti i rastësishëm si puthja apo përqafimi nuk përbën një rrezik të madh për transmetimin nëse nuk ka kontakt të drejtpërdrejtë me zonën e infektuar.

Këto baktere të veçanta shkaktojnë sëmundje duke prodhuar një toksinë. Toksina nuk është ngjitëse, megjithatë, helmimi me ushqim mund të prekë grupet e njerëzve që hanë ushqimin e njëjtë të kontaminuar.

Sa kohë është infeksioni ngjitës?
Një infeksion staph është ngjitës për sa kohë që personi i infektuar ka një infeksion aktiv (të vazhdueshëm).

Cila është periudha e inkubacionit për një infeksion staph?

Shumë infeksione lindin nga bakteret që tashmë janë të natyrshme në lëkurë dhe në mukozën e individit. Pra, nuk ka periudhë të vërtetë inkubimi për këto raste. Megjithatë, për infeksionet e marra nga një person tjetër, periudha e inkubacionit zakonisht varion nga rreth 4 deri në 10 ditë.

Lexo edhe: Pastertia e tepert nuk i ben mire femijeve, ekspozojini ndaj baktereve


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X