Bebet i kuptojnë stimujt e jashtëm që në orët e para të jetës

0 0

Sipas një studimi nga Departamenti i Psikologjisë i Universitetit të Torinos botuar në Procedurat e Akademisë Kombëtare të Shkencave, disa orë jetë për një të porsalindur janë të mjaftueshme për të kuptuar stimuj shqisorë të llojeve të ndryshme dhe për të dalluar nëse burimi i këtyre stimujve është afër ose larg trupit të tyre.

Stimujt ndijorë

Në jetën e përditshme, të jesh në gjendje të integrosh stimuj shqisorë të modaliteteve të ndryshme në një ngjarje koherente është një aftësi themelore, siç është shoqërimi i një zëri me një fytyrë të njohur ose rilidhja e tingullit të sirenës me imazhin e një ambulance. Një parakusht themelor për zhvillimin e sjelljeve mbrojtëse, të tilla si të mësuarit për të reaguar ndaj kërcënimeve që ndodhin afër trupit tim, por edhe mekanizmat relacionale, si të bashkëveprojmë me objektet dhe njerëzit e afërt. Për herë të parë, në sajë të elektroencefalografisë (një teknikë neuroimazherie jo invazive) ishte e mundur të matej korrelacioni nervor i këtij fenomeni.

Njohuri befasuese

Me qëllim të studimit se si zhvillohet përfaqësimi i hapësirës që rrethon trupin, u ndërtua një ansambël multisensor i përbërë nga stimuj dëgjimorë (tinguj të vetëm) që mund të ishin afër ose larg trupit dhe stimuj prekës të dhënë në pjesën e prapme të dorës së djathtë. Çdo stimul mund të administrohet i vetëm ose i shoqëruar me një tjetër. Prandaj, u vu re se foshnjat nuk janë në gjendje të shoqërojnë një tingull me një prekje, por se përgjigjet nervore të vëzhguara bëjnë të mundur dallimin nëse zëri është afër apo larg trupit. Këto rezultate sugjerojnë që disa orë pas lindjes, të sapolindurit janë në gjendje të identifikojnë trupin e tyre si një entitet i ndarë nga bota e jashtme dhe të kenë një formë të parë të kodimit hapësinor.

Efekti i përshkruar në hulumtim, nëse konfirmohet nga studimet e ardhshme, mund të përfaqësojë një bazë të mundshme për zhvillimin tipik neurologjik dhe kështu të kontribuojë në njohjen e hershme të çdo anomalie të zhvillimit.

Lexo edhe: Duken si normale, por këto shenja nuk duhen injoruar që në orët e para pas lindjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Një “vesh teknologjik” për fëmijët...

Shpesh defektet e dëgjimit të fëmijëve mund të parandalohen duke vepruar në shëndetin e grave shtatzëna me vaksina kundër sëmundjeve të tilla si rubeola. Në fëmijërinë e hershme, kujdesi i...

Rëndësia e mbajtjes së “nënës...

Ndarja e hershme nga prindi është eksperiencë stresuese për fëmijën. Kujdesi i nënës kangur, pra kontakti lëkurë më lëkurë midis nënës ose babait dhe të porsalindurit, është një praktikë që...

Rrugëtimi i prindërve deri në...

Disa nëna i kanë zgjedhur emrat e fëmijëve që nga fillimi i shtatzënisë. Të tjerave u duhen javë për të vendosur. Disa vendosin, pastaj ndryshojnë mendje. Dhe secili prej këtyre...

Fëmija i porsalindur “letër” prindërve

Të dashur mami dhe babi, Ju lutem ruajeni këtë letër nga unë diku ku mund ta lexoni e rilexoni kur t’ju duket çdo gjë e vështirë e kur të ndiheni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X