9 mënyra për të zbardhur dhëmbët në shtëpi

0 0

Që nga fëmijëria na kanë mësuar se duhet të kujdesemi për dhëmbët jo vetëm për shëndetin, por gjithashtu për t’u dukur bukur.

Dhëmbët tanë janë të mbështjellë nga një shtresë që natyralisht është e bardhë, por kur kjo shtresë “hiqet”, dhëmbët bëhen të verdhë.

9 mënyra për të zbardhur dhëmbët në shtëpi

  1. Përdorni sodë buke

Mund të përzieni sodë buke me ujë dhe e aplikoni mbi furçë përpara se t’i lani dhëmbët. Mund ta aplikoni edhe direkt në dhëmbë, ta mbani një minutë e pastaj t’i lani. Përsëriteni njëherë në javë.

  1. Mos anashkaloni lëkurën e frutave

Herën tjetër që do të hani banane ose portokalle, mos e flakni lëkurën e tyre. Përdoreni për të zbardhur dhëmbët, duke i fërkuar me pjesën e brendshme të saj.

  1. Hani më shumë fruta e perime që bëjnë “krrak”

Ushqime si mollët dhe karotat janë mënyrë shumë e mirë për të zbardhur dhëmbët teksa hani.

  1. Provoni uthull molle

Uthulla e mollës është një mënyrë e shpejtë dhe efektive për të zhdukur njollat e verdha nga dhëmbët tuaj. Merrni një pikë uthull në gishtin tuaj dhe fërkoni dhëmbët me të.

  1. Mbani vaj në gojë

Mbani vaj në gojë dhe rrotullojeni rreth saj për disa minuta, më pas lani dhëmbët. Kjo është një mënyrë e vjetër indiane për zbardhjen e tyre.

  1. Përdorni pipë për pijet me ngjyrë

Disa pije si kafja njihen si njolluese të dhëmbëve. Nuk mund ta shmangni plotësisht këtë efekt të tyre, por konsumi me një pipë do të ndihmonte.

  1. Shmangni duhanin

Tashmë i dimë efektet negative të duhanit për mushkëritë tona. Por, ai gjithashtu është shumë i dëmshëm edhe për dhëmbët.

  1. Kufizoni konsumin e sheqerit

Ushqimet që përmbajnë sheqer njihen për nxitjen e baktereve që shkaktojnë zverdhje të dhëmbëve. Përpiquni të kufizoni konsumin e tyre ose të lani dhëmbët pasi keni ngrënë gjëra të ëmbla.

  1. Shtoni në dietën tuaj ushqime të pasura me kalcium

Qumështi është i mirë jo vetëm për trupin, por gjithashtu për dhëmbët tuaj. Edhe nënproduktet e tij si djathi përmbajnë kalcium që mbrojnë dhëmbët.

Lexo edhe: 5 keshilla per dhembe te bardhe e buzeqeshje te bukurPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X