5 keshilla të thjeshta nga mjekët për të rritur një fëmijë të shëndetshëm

0 0

Kur dikush bëhet me fëmijë, ai ndonjëherë e “humb” mendjen pak. Dhe nuk është vetëm për shkak të netëve pa gjumë. Një nga frikërat më të mëdha të çdo nëne dhe babai është se ka diçka që nuk shkon me fëmijën e tyre. Çdo frymëmarrje e fëmijës matet me “Unë mendoj se është në rregull” ose “Çfarë ishte kjo ?!”. Megjithatë, një pediatër i mirë do të thoshte se shumica e fëmijëve rriten dhe zhvillohen në një mënyrë absolutisht normale. Dhe puna e prindërve është që të qëndrojnë të qetë dhe të bëjnë minimumin e gjërave më të nevojshme për të rritur një fëmijë të shëndetshëm.

Më poshtë ju tregojmë 5 nga faktet më të rëndësishme në lidhje me shëndetin e fëmijëve që të gjithë prindërit duhet t’i dinë.

1.Mos i jepni kurrë ilaçe vetë.

Nuk ka asnjë situatë ku mund t’i jepni një ilaç fëmijës pa recetë. Edhe nëse djali i fqinjës kishte të njëjtat simptoma dhe këto pilula e ndihmuan atë dhe madje edhe nëse gjyshja e tyre “e di se çfarë është më e mira”. Pak njerëz e dinë se edhe disa pika të thjeshta për zhbllokimin e hundëve mund t’i shkaktojnë dëm fëmijës. Nëse situata nuk është kritike dhe nuk kërkon thirrjen e një ambulance, opsioni juaj i vetëm duhet të jetë të bëni gjënë më të sigurt të mundshme, ta dërgoni në spital.

2. Përmirësimi i sistemit imunitar.

Për t’u siguruar që një fëmijë rritet në mënyrë të shëndetshme dhe është në gjendje të luftojë viruset dhe bakteret, ju duhet të krijoni kushtet më të rehatshme për zhvillimin e sistemit imunitar. Për ta bërë këtë, duhet:

  • Mundohuni ta mbani fëmijën në gji deri në 6 muaj;
  • Krijoni kushte të rehatshme në shtëpi (me temperaturë jo më të lartë se 22 gradë, lagështia – jo më pak se 50%, ventiloni dhomën rregullisht);
  • Ecni jashtë çdo ditë;
  • Mos e neglizhoni aktivitetin fizik;
  • Sigurohuni që fëmija fle mirë dhe mjaftueshëm.

3.Jini të durueshëm.Çështjet shëndetësore të disa fëmijëve që prindërve mund t’ju duken shumë shqetësuese, mund të zhduken vetë kur fëmija rritet. Për shembull, intoleranca e ushqimit ose dhimbje barku.

4. Mos i injoroni vaksinat.
Kohët e fundit, lëvizja kundër vaksinave ka ngatërruar shumë fëmijë dhe të rritur. Disa dekada më parë, poliomyelitis, tetanus dhe difteria kanë vrarë shumë fëmijë. Nuk ka as një mjek të vetëm, të kualifikuar që do të rekomandojë pacientin që të mos vaksinohet. Dhe nuk ka asnjë prind, i cili di mjaftueshëm për vaksinat, që do t’u lejojë fëmijëve të tyre të rrezikojnë të sëmuren.

5. Mos harroni simptomat.
Ndonjëherë, edhe nëse fëmijët marrin kujdes të mirë, ata ende sëmuren. Kjo është normale, kështu formohet sistemi imunitar. Por çdo prind duhet të jetë i vetëdijshëm për simptomat e sëmundjeve më të njohura që kërkojnë një specialist sa më shpejt që të jetë e mundur, si:

  • Pneumonia: vështirësi në frymëmarrje, ndryshim i ngjyrës së lëkurës, oreks i dobët, ankth, ethe.
  • Infeksion Rotavirus: humbje e oreksit, lodhje, ankth, ethe, vjellje, diarre, rrjedhje hundësh, kollë.
  • Bronkit: ethe, vështirësi në frymëmarrje, kollë, dobësi, humbje e oreksit, dhimbje koke, djersitje, ndryshim të ngjyrës së lëkurës.

Gjuha e trupit.Sipas ekspertëve, është me të vërtetë e rëndësishme t’i kushtohet vëmendje gjuhës së trupit të fëmijëve. Edhe pse foshnjat nuk mund të flasin, ata mund të komunikojnë në mënyrën e tyre. Për shembull, kur ata janë të uritur, zakonisht ata janë të tensionuar, gjë që i bën ata të shtrëngojnë grushtat e tyre. Dhe anasjelltas, nëse mendoni se fëmija juaj është i uritur, duhet të shikoni në duart e tyre – nëse janë të hapura, nuk ka nevojë të shqetësoheni, fëmija është i qetë dhe i ngopur.

Gjëja më e rëndësishme është të qëndroni të qetë dhe jo në panik. A jeni në gjendje ta bëni këtë?

Lexo edhe: 5 menyra si ta ushqeni femijen shendetshem me embelsira


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X