Fëmijët e shëndetshëm marrin zakonet e nënës

0 0

Sipas një studimi në Harvardit, fëmijët e shëndetshëm trashëgojnë mënyrën e jetesës nga nënat e tyre, të cilat ndjekin rregullat e të ushqyerit mirë, aktivitetit fizik, kanë peshën e duhur, konsumin e moderuar të alkoolit dhe nuk pijnë duhan.

Ekspertët pohojnë se fëmijët e këtyre grave kanë deri në 75% më pak mundësi për t’u bërë obezë.

Stili i jetës dhe obeziteti

Hulumtimi u përqendrua kryesisht në lidhjen e mundshme mes stilit të jetesës së nënave dhe rrezikut të mbipeshës së fëmijëve në moshën 9 deri në 18 vjeç. Nga 24,289 fëmijë të lindur nga 16,945 gra, 5,3% e tyre ose 1282 fëmijë, u bënë mbipeshë brenda 5 viteve.

Zhdërvjelltësia e fëmijëve është shoqëruar me pirjen e duhanit, pasivitetin dhe obezitetin e nënës. Fëmijët e shëndoshë, me nënat të cilat kishin një mënyrë jetese të rregullt dhe me peshë adekuate, kishin 56% më pak shanse për të qenë mbipeshë, fëmijët e nënave jo-duhanpirësve 31% më pak rrezik krahasuar me fëmijët e nënave që pinin duhan.

Edukimi i fëmijëve rreth një jetese të shëndetshme

Nuk është kurrë tepër vonë për të rritur fëmijë të shëndetshëm, duke adoptuar një mënyrë jetese të rregullt që është e vlefshme për të gjithë familjen. Këtu janë rregullat e arta për prindërit dhe fëmijët:

  1. Hani gjithmonë mëngjes të shëndetshëm;
  2. Mos hiqni dorë nga vaktet e ndërmjetme;
  3. Hani perime në çdo vakt dhe të paktën 3 fruta në ditë,
  4. Pini shumë ujë;
  5. Bëni të paktën 1 orë aktivitet fizik në ditë në ajër të pastër;
  6. Hani së bashku të paktën një vakt në javë.

Me pak fjalë

Fëmijët nuk duhet të ulen më shumë se një orë rresht. Çdo orë, sidomos kur studiojnë, duhet të bëjnë të paktën 3 minuta ushtrime në vend. Gjithashtu shmangni TV në dhomë dhe preferoni shkallët e jo ashensorin.

Lexo edhe: Nje femijeri (jo) e lumtur percakton nje jete (jo) te shendetshme


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X